migrenę

Jak rozpoznać zbliżającą się migrenę i czy można jej zapobiec?

Migrena to najczęściej występujący samoistny ból głowy, który w wielu przypadkach może towarzyszyć chorym przez większość życia. Ataki migreny bywają bardzo uciążliwe, uniemożliwiają normalne funkcjonowanie – wykluczają chorych z aktywności zawodowych, rodzinnych i towarzyskich. Dlatego warto wiedzieć, czym może objawiać się zbliżający się atak migreny.

Z tekstu dowiesz się:

  • co to jest migrena,
  • jak rozpoznać migrenę,
  • jak zapobiegać migrenie.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – migrena jest obecnie bardzo powszechną chorobą. Według różnych danych boryka się z nią od 15 do 18% kobiet oraz od 6 do 8% mężczyzn. Najczęściej cierpią na nią młodzi ludzie – u 90% pacjentów pierwszy atak migreny występuje przed ukończeniem 40. roku życia. Migrena jest bardzo uciążliwą chorobą, która w wielu przypadkach utrudnia, a nawet uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest jej rozpoznanie, a także leczenie i umiejętność zapobiegania kolejnym napadom. Nad całością procesu terapeutycznego czuwa zazwyczaj neurolog.

Migrena – przyczyny

Mimo bardzo dynamicznego rozwoju medycyny oraz licznych badań naukowych przeprowadzanych w tym kierunku, przyczyny występowania migreny nie zostały jednoznacznie ustalone. Istnieje wiele teorii, które mają na celu wyjaśnienie mechanizmu powstawania choroby.

  • Zgodnie z teorią naczyniową bezpośrednią anatomiczną przyczyną ataku migreny jest istnienie zaburzeń naczynioruchowych: ich skurcz, rozkurcz z nadmiernym tętnieniem oraz obrzęk okołonaczyniowy.
  • Według teorii neuronalnej źródłem migrenowych bólów głowy są zaburzenia czynności bioelektrycznej mózgu, którym towarzyszy rozszerzenie tętnic opony miękkiej i obrzęk mózgu.
  • Zgodnie z teorią zapalną, migrenowe bóle głowy są wywoływane przez stany zapalne naczyń opon mózgu, którym towarzyszy pobudzenie nerwów czuciowych, przede wszystkim nerwu trójdzielnego.
  • Wedle hipotezy ośrodkowej u pacjentów ze zdiagnozowaną migreną obserwuje się zaburzenia w pracy układu współczulnego oraz przywspółczulnego, objawiające się m.in. zaburzeniami rytmu serca, nudnościami i wymiotami w trakcie ataku bólu.

Migrena – objawy

Istnieje kilka głównych objawów migreny oraz szeroka grupa objawów towarzyszących. Do głównych zalicza się jednostronny, trwający nawet do kilkudziesięciu godzin ból głowy, zlokalizowany zazwyczaj w skroni, czole lub za gałką oczną, często o charakterze pulsującym, o silnym albo bardzo silnym natężeniu, utrudniający, a nawet uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

W przebiegu ataku migreny niektórym pacjentom towarzyszą nudności i wymioty, nadwrażliwość na zapachy, światło i hałas. Część pacjentów na kilka dni przed napadem bólu odczuwa objawy poprzedzające: zaburzenia wzrokowe, drętwienia i niedowłady poszczególnych części ciała, ale również spadek koncentracji, zaburzenia apetytu i nastroju.

Jak zapobiegać migrenie?

Zarówno zapobieganie, jak i leczenie migreny prowadzone przez neurologa składa się z kilku elementów. Ważna jest m.in. edukacja pacjenta – wytłumaczenie mu, że jego choroba, choć dokuczliwa i bolesna, nie jest bezpośrednim zagrożeniem życia i mimo wszystko da się z nią funkcjonować.

Kolejna kwestia to ustalenie, czy napad bólu migrenowego u danego pacjenta jest wywoływany przez konkretne czynniki, np. stres, wahania hormonalne, zaburzenia snu, przyjmowanie niektórych leków, gwałtowne zmiany pogody, pobyt na dużych wysokościach nad poziomem morza, uczucie głodu itp. Jeśli uda się wskazać takie czynniki, pacjent może starać się ich unikać lub chociażby je minimalizować.

Oczywiście ważne jest również leczenie – zarówno doraźne, jak i zachowawcze. Bóle głowy w atakach migreny zwalcza się poprzez stosowanie odpowiednio dobranych przez neurologa leków, np. naproksenu, diklofenaku, ibuprofenu, ketoprofenu, kwasu acetylosalicylowego, ergotaminy. Z kolei leczenie zapobiegawcze, obejmujące m.in. psychoterapię, akupunkturę, zabiegi fizykoterapii, mają na celu uniknięcie kolejnych ataków, choć oczywiście nie da się ich zupełnie wykluczyć.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:PIajTdnkExEJ:https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/10290/8790+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_28-7-14.pdf

http://www.czytelniamedyczna.pl/1615,migrena-obraz-kliniczny-i-leczenie.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *