Książki hobbystyczne

Rola książki w życiu człowieka

Książka jest rodzajem spisanego przekazu informacyjnego, który pomaga ludziom od tysięcy lat. W obecnych czasach jest to forma tania i powszechnie dostępna, dlatego może spełniać różnorodne role. W tym artykule przeczytasz, jakie znaczenie w życiu człowieka pełnią książki, dlaczego czytelnictwo jest tak promowane i z czego wynika potrzeba czytania dzieciom od najmłodszych lat

Książki dla najmłodszych

Na podstawie corocznego zestawienia danych Biblioteki Narodowej można zauważyć, że po książki sięga coraz mniej osób. Wynika to z bardzo wielu powodów – dostępność elektronicznych źródeł, zniechęcenie się do literatury w okresie szkolnym, traktowanie książek jedynie jako formy rozrywki i brak potrzeby czytania. Dlatego też promuje się różnorodne kampanie, jak np. „Cała Polska czyta dzieciom”, które mają na celu rozbudzać ciekawość najmłodszych czytelników, a tym samym przyzwyczajać ich do samodzielnego sięgania po literaturę. Dzieci łatwo jest zainteresować książkami, ponieważ współczesne pozycje dla najmłodszych są pełne kolorowych obrazków i ciekawych opisów. Niektóre są dodatkowo opatrzone sygnałami dźwiękowymi lub świetlnymi. Wszystko to sprawia, że książeczki zajmują ważne miejsce wśród zabawek w pierwszych latach życia. Dzieci dowiadują się z nich podstawowych informacji o świecie i uczą się samodzielnie docierać do źródeł wiedzy.

Czytanie w szkole i poza szkołą

Problemy z książkami często zaczynają się na poziomie szkoły, gdy uczeń zobowiązany jest pracować na podstawie wielu podręczników, a do tego w wolnym czasie musi czytać lektury, których często nie rozumie. Książki z kanonu mają za zadanie zapoznać uczniów z najważniejszymi pisarzami oraz przedstawioną przez nich tożsamością historyczną i kulturalną kraju. Jest to także forma kreowania w młodych umysłach moralności opartej na postawie patriotycznej. Książki są także traktowane jako forma rozrywki. Pracownik internetowej księgarni wysyłkowej ARKADY.INFO dodaje: „Młodzież chętnie sięga po powieści fantastyczne i przygodowe, dorośli zaś przede wszystkim doceniają sensacje, kryminały, romanse i horrory. Przedstawione na kartkach historie pobudzają procesy myślowe poprzez działanie na wyobraźnię czytelnika. Są doskonałą formą rozluźnienia, która może jednocześnie być bardzo wartościowa”.

Książki hobbystyczne i naukowe

Książki stanowią źródło informacji dużo bardziej obszerne i pewniejsze niż internet. Poziom przekazywanej przez nie wiedzy jest bardzo różnorodny. Znajdziemy albumy wypełnione pięknymi fotografiami, które zapoznają nas z dziełami sztuki, krajobrazami poszczególnych państw, architekturą czy maszynami i narzędziami. Istnieje mnóstwo książek hobbystycznych obejmujących zarówno szerokie, jak i bardzo wąskie spektra zainteresowań. Znajdziemy m.in. pozycje o ogrodzie, kuchni, faunie i florze, sporcie, rękodziele, aranżacji wnętrz, architekturze itd. Mogą one być traktowane jedynie jako ciekawostki albo jako inspiracje dla osób czynnie działających w danej branży. Im mniejszy jest zakres wiedzy, tym lektury stają się coraz bardziej specjalistyczne. Pozycje wydawane przez wydawnictwa uniwersyteckie są przede wszystkim kierowane do studentów i pracowników naukowych. Książki mają więc ogromny zakres w poszerzaniu i kształtowaniu wiedzy. Darmowy dostęp do bibliotek oraz nowości wydawnicze w przystępnych cenach sprawiają, że nie trzeba mieć ukończonych studiów wyższych, aby dogłębnie zaznajomić się z jakimś tematem.