hotel

Rodzaje pokojów hotelowych

Każdy, kto kiedykolwiek rezerwował w hotelu musiał zmierzyć się z wyborem rodzaju pokoju. W zależności od obiektu, klient może mieć do wyboru różne opcje, z których każda ma swoją własną nazwę. Co one skrywają? Przedstawiamy charakterystykę poszczególnych typów pokojów hotelowych.

Pokoje hotelowe – podział ze względu na standard

W hotelach klienci zazwyczaj mogą wybierać między różnymi rodzajami pokoi. Kategoryzować można je ze względu na wielkość czy standard, a każdy typ pokoju ma odpowiadającą mu nazwę. Najczęściej w hotelach występuje podział na:

  • pokoje typu standard – to pokoje z łazienkami i podstawowym wyposażeniem (łóżko, stolik nocny, lampka nocna, szafa, biurko, itp.), zazwyczaj można znaleźć w nim także telewizor, radio i telefon; w hotelach o wyższej klasie pokoje typu standard mogą mieć nieco lepsze wyposażenie, jednak nie jest to wcale regułą,
  • apartamenty – pokoje typu standard posiadające aneks kuchenny wyposażony w sztućce i naczynia, przeznaczone są zwykle dla rodzin lub grup przyjaciół, dlatego mogą składać się z jednego lub dwóch pokoi.

Podział przedstawiony powyżej jest tym najbardziej podstawowym, jednak często w hotelach znaleźć można o wiele więcej rodzajów pokoi.

Typy hotelowych pokoi – podział ze względu na przeznaczenie

-„Kiedy szukamy pokoju hotelowego przede wszystkim patrzymy na jego wielkość, a konkretnie na liczbę osób, dla których jest on przeznaczony. Innego pokoju będziemy szukać dla siebie i partnera, innego dla grupy przyjaciół, a jeszcze innego dla rodziny z dziećmi. Hotele doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego zwykle oferują różne typy pokoi, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie” – wyjaśnia nasz rozmówca reprezentujący AMBER Hotel.

Pokoje hotelowe, ze względu na swoje przeznaczenie, zazwyczaj dzieli się na:

  • pokoje rodzinne – są to pokoje o większej powierzchni, często podzielone na kilka pomieszczeń, dlatego są w stanie pomieścić większą liczbę osób; takie pokoje mają dość bogate wyposażenie i zwykle wyróżniają się dużą łazienką,
  • pokoje jednoosobowe (single room) – pokoje wyposażone w jedno łóżko i podstawowe meble, przeznaczone dla jednej osoby,
  • pokoje dwuosobowe typu double (double room) – pokoje przeznaczone dla dwóch osób, wyposażone w jedno łóżko małżeńskie i podstawowe meble,
  • pokoje dwuosobowe typu twin (twin room) – pokoje dwuosobowe z dwoma łóżkami jednoosobowymi,
  • pokoje trzyosobowe i czteroosobowe.

Poza tymi pokojami w hotelach (szczególnie tych luksusowych) spotkać można też inne typy pomieszczeń, takie jak single use room (pokój dwuosobowy dla jednego gościa), adjoining rooms (pokoje połączone wewnętrznym przejściem z wewnętrznymi drzwiami, ideale dla większych grup lub rodzin z dziećmi), junior suite room (pokój podzielony na część dzienną i sypialnianą) czy duplex room (pokój dwupoziomowy składający się z pokoju dziennego i co najmniej jednej sypialni oraz łazienki).