Rodzaje instalacji sanitarnych

Dzisiejszy artykuł kierujemy przede wszystkim do osób niezaznajomionych ze sztuką budowlaną, które to chciałyby poszerzyć swoją wiedzę odnośnie instalacji sanitarnych. Na samym początku warto zadać sobie pytanie – czym one tak naprawdę są?

Wedle definicji niejednokrotnie cytowanej przez ekspertów z firmy Eko Galicja, instalacje sanitarne, są to systemy znajdujące się zarówno we wnętrzu budynku mieszkalnego jak i na zewnątrz niego, umożliwiające doprowadzenie do obiektu takiego między innymi wody, prądu, czy też gazu. Następnym pytaniem jakie zapewne nurtuje uważnego czytelnika jest – jakie wyszczególnić można rodzaje instalacji sanitarnych? Już spieszymy z wyczerpującą odpowiedzią!

  1. Instalacja wodna

Jak sama nazwa wskazuje, przy pomocy rzeczonego systemu do obiektu doprowadzić możemy wodę, zarówno ciepłą jak i zimną, która to może następnie zostać wykorzystana do mycia, prania, gotowania, czy podlewania ogródka. Na nadmieniony system składa się przede wszystkim orurowanie, jednakże nie można zapominać także o bojlerach służących do podgrzewania zimnej wody oraz utrzymywania jej odpowiedniej temperatury przez relatywnie długi okres czasu. Istotną rolę odgrywają także zawory, dzięki którym dopływ cieczy możemy w każdej chwili zamknąć, szczególnie w sytuacji awaryjnej.

2. Instalacja kanalizacyjna

Jest to system pozwalający na odprowadzenie zużytej wody i nieczystości dzięki połączonemu ze sobą zestawowi rur, korytek oraz kolektorów. Stosowane mogą one być także na zewnątrz obiektu mieszkalnego celem efektywnego usuwania z posesji cieczy pozostałej po opadach deszczu lub śniegu.

3. Instalacja grzewcza

Nadmieniona instalacja jest bezsprzecznie jedną z najbardziej skomplikowanych w nowoczesnym budownictwie, nie tylko z uwagi na mnogość elementów składających się na nią, ale także – na pokaźną ilość technologii doprowadzania ciepła do pomieszczeń z których możemy skorzystać. Najpopularniejszym stosowanym obecnie rozwiązaniem jest CO, a więc centralne ogrzewanie. Zastosowanie rzeczonej instalacji wymaga wygospodarowania jednego pokoju, który pełnić będzie rolę kotłowni. Poprzez palenie w piecu znajdującym się w rzeczonym pomieszczeniu ogrzewana jest woda, która następnie systemem rur dociera do różnych rodzajów grzejników. Najczęściej stosowanymi, zarówno w budynkach prywatnych, komercyjnych, jak i przemysłowych są: grzejniki gazowe, konwekcyjne, radiatorowe, nadmuchowe i podtynkowe. Zastosowanie określonego ich typu w znacznym stopniu determinowane jest powierzchnią pokoju, średnią temperaturą powietrza jaka ma się w nim utrzymywać oraz naszymi możliwościami finansowymi.

4. Instalacja wentylacji

Ostatnim z systemów, który pragniemy opisać w ramach niniejszego artykułu jest instalacja wentylacji. To właśnie ona umożliwia zarówno doprowadzanie do obiektu świeżego powietrza pochodzącego z zewnątrz, jak też usuwanie szkodliwych oparów oraz dymu z budynku. Wydajny system wentylacyjny odgrywa niezwykle istotną rolę w sytuacji, gdy przez nieszczelność instalacji ulatniania się gaz lub też w przypadku, gdy w obiekcie wybuchnie pożar. Ogranicza ona bowiem ryzyko zaczadzenia się osób przebywających w danym budynku.

Instalacje sanitarne traktować należy więc jak zbiór wzajemnie się uzupełniających systemów, których głównym zadaniem jest dbanie o odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Nie można zapominać, iż bez nich przebywanie w domu przez dłuższy okres czasu byłoby dla nas mordęgą!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *