domofony

Rodzaje domofonów dostępnych na rynku

Domofon jest bardzo pożytecznym urządzeniem. Dzięki niemu znacznie podnosi się poziom bezpieczeństwa, ponieważ zanim otworzymy furtkę bądź drzwi gościowi możemy z nim porozmawiać. W bogatszych wersjach jest nawet możliwość podejrzenia na monitorze tego, co dzieje się po drugiej stronie. Dziś sprawdzimy jakie rodzaje domofonów dostępne są na rynku, oraz jakie marki są najczęściej polecane przez użytkowników.

Najbardziej standardowym i prostym rozwiązaniem umożliwiającym poinformowanie domowników, że ktoś oczekuje przed bramą lub drzwiami na wejście, jest zwykły dzwonek. Jego instalację jest bardzo prosto zamontować, wystarczy jeden przewód, przycisk oraz samo urządzenie wydające dźwięk. Czasami można pójść nawet jeszcze dalej i zastosować starą jak świat metodę, polegającą na samym pukaniu do drzwi. Jednak co z bezpieczeństwem? Nierzadko słyszy się o sytuacjach, gdy ktoś został napadnięty, po wpuszczeniu do domu nieznajomego. Tutaj właśnie najlepiej sprawdzają się domofony. Ich najprostsze wersje znamy od lat z bloków mieszkalnych. Umożliwiają one przenoszenie jedynie głosu, oraz dają możliwość zdalnego otwarcia drzwi do klatki poprzez naciśnięcie przycisku. Technologia poszła tu jednak mocno do przodu.

Dziś na rynku dostępne są chociażby wideodomofony, które oprócz przenoszenia samej fonii umożliwiają nam też podgląd wizualny na naszego rozmówcę. Dzięki temu wiemy doskonale kogo wpuszczamy do domu. Ma to niebagatelny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Instalacja takiego domofonu nie jest trudna i w większości przypadków poradzimy sobie z nią sami. Przeglądając polecane marki, warto z pewnością wymienić tu takich producentów jak Vidiline czy ABB. Oferują one produkty bardzo dobre jakościowo, trwałe, a przy tym łatwe w montażu. Zazwyczaj jednak aby podłączyć wideodomofon potrzebna jest wymiana kabla, lub położenie nowego. Jeśli nie chcemy tego robić, warto rozejrzeć się choćby za produktami firmy Genway. Oprócz standardowych domofonów i wideodomofonów oferuje ona urządzenia bezprzewodowe, które są jednymi z najlepszych w swojej klasie. Ich instalacja jest ogromnie uproszczona, sprowadza się do doprowadzenia zasilania elektrycznego do centralki i modułu bramowego.

Nie da się ukryć, że domofony znacznie podnoszą nam bezpieczeństwo przyjmowania różnego rodzaju gości. Zwłaszcza ich wersje wyposażone w kamerę wideo, które umożliwiają nam podgląd rozmówcy. Producenci doskonale zdawali sobie też sprawę z tego, że nie każdy będzie chciał przerabiać lub kłaść od nowa instalację pod domofon, dlatego oferują w sprzedaży urządzenia bezprzewodowe. Ich montaż jest na tyle łatwy, że niemal każdy może się go podjąć.