garaże w budynku

Rodzaje i charakterystyka garaży

Garaże różnią się pomiędzy sobą szeregiem różnych cech. I choć większości osób kojarzą się ze zwykłym, wolnostojącym blaszakiem, to jednak ich podział jest znacznie bardziej skomplikowany.

Garaże w budynku

Paradoksalnie, garaż w budynku jest najtańszym rozwiązaniem. Wynika to z konieczności umiejscowienia go w bryle domu. Decydując się na wybór tego rozwiązania, możemy cieszyć się dość sporymi oszczędnościami. Między innymi nie budujemy dodatkowej ściany a także nie stawiamy osobnego budynku.

Garaż zamontowany wewnątrz domu ma jednak kilka wad. Pierwszą z nich jest konieczność dość znacznego powiększenia domu. Standardowy garaż ma powierzchnię sięgającą nawet kilkunastu metrów kwadratowych, co dość znacznie podnosi ogólny koszt budowy inwestycji.

Garaż wolnostojący

Inną metodą umiejscowienia garażu, jest usadowienie go tuż obok domu. Mamy wtedy do czynienia z garażem wolnostojącym. Takie rozwiązanie ma swoje zalety. Pierwszą z nich jest dość niska cena realizacji inwestycji. Garaż nie jest zwykle ogrzewany i nie wymaga budowy specjalistycznych instalacji.

Wadą takiego rozwiązania jest z kolei konieczność posiadania dość dużej działki. Ponadto garaże blaszane (wolnostojące) wymagają dodatkowych zezwoleń, których uzyskanie jest dość czasochłonne.

Wiata garażowa

Wiata nie jest co prawda rozwiązaniem idealnym (raczej przejściowym), ale za to do jej montażu nie wymaga się dodatkowych pozwoleń (dotyczy wiat o powierzchni maksymalnie 25 metrów kwadratowych).

Zaletą wyboru wiaty jest z pewnością niska cena, szybki montaż i brak konieczności realizacji dodatkowych czynności (np. ocieplenia). Za budową wiaty przemawia również to, że zabezpiecza ona samochód w zasadzie dokładnie tak samo, jak klasyczny, znacznie większy garaż. Tymczasem cena – jak już było to wspomniane wcześniej – jest znacznie niższa.

Jaki garaż będzie odpowiedni dla konkretnej osoby? Tego oczywiście nikt poza nią nie wie. Garaże z blachy wydają się optymalną inwestycją, jednakże trzeba uwzględnić fakt, że dla wielu osób znacznie korzystniejszym rozwiązaniem będzie garaż znajdujący się wewnątrz domu.

Więcej: https://www.maritom.pl/