Jak robione są znaki drogowe?

Ze znakami drogowymi stykamy się na co dzień – już od najmłodszych lat uczymy się, co znaczą, aby postępować według ich nakazów czy zakazów. Obecnie stosowane znaki drogowe również znacznie różnią się od tych, które stosowane były przed laty. Jak wobec tego produkuje się je dzisiaj?

 

Najstarszym znakiem drogowym stojącym w Polsce jest romański słup drogowy znajdujący się w Koninie, który datowany jest na 1151 rok. Przez bardzo długi czas jednak w jeździe na drogach panowała zupełna dowolność, ponieważ tworzenie reguł ruchu nie było też szczególnie potrzebne ze względu na brak samochodów i niewielki ruch.

Pierwsze normy prawne, które miały na celu uporządkować ruch, pojawiły się na początku XIX weku. Bardzo ważne było też podpisanie Konwencji Dotyczącej Ruchu Samochodowego, co miało miejsce 11 października 1909 roku w Paryżu. W dokumencie znalazły się również wzory znaków drogowych.

Przez długi czas znaki drogowe były wytwarzane całkowicie ręcznie – wycinało się odpowiednie kształty w blasze, a następnie malowało się zgodnie z wzorami. Stosowało się również ujednolicone szablony, niemniej jednak kto pamięta znaki przed kilkudziesięcioma latami, na pewno zauważa ogromną różnicę pomiędzy nimi a tymi, które stosowane są obecnie.

Nowoczesne znaki drogowe są przede wszystkim o wiele bardziej czytelne i lepiej widoczne, ponieważ stosuje się do nich specjalne materiały. Tarcze znaków najczęściej wytwarzane są z blach stalowych ocynkowanych, które są odporne na korozję. Na ich brzegach stosuje się wzmocnienia przez zagięcie krawędzi, co poprawia ich sztywność i trwałość. Do wycinania stosuje się głównie metody laserowe lub plazmowe CNC – maszyny tego rodzaju oferuje między innymi firma Metaltech.pl.

Elementy lica, czyli różnego rodzaju piktogramy i napisy wykonuje się z folii przycinanej na ploterach lub nadrukowuje się. Stosowane jest też malowanie metoda proszkową, które także zapewnia ochronę przed korodowaniem. Całe lico może być też zabezpieczone z wykorzystaniem folii odblaskowych, które powodują, że znak jest bardzo dobrze widoczny także po zmroku.

Z pełną ofertą maszyn od Metaltech.pl można zapoznać się na stronie – zapraszamy!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *