Ograniczenie plastiku

Kiedy restaurację można nazwać ekologiczną?

Ekologia odgrywa coraz większą rolę w życiu każdego z nas. Wielorazowa butelka na wodę, segregacja śmieci, oszczędność plastiku. Nic dziwnego, że przy wyborze restauracji również kierujemy się tym, jak dba ona o środowisko. Czy nie marnuje jedzenia? Czy używa opakowań przyjaznych dla środowiska? To wszystko ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się katastrofy klimatycznej.

Ograniczenie plastiku

Według badań, aż 80% całego wyprodukowanego plastiku nie trafiło do recyklingu, tylko na wysypiska lub do oceanów — każdy z nas zapewne widział zdjęcia pingwinów czy żółwi, które zaplątały się w plastikowe opakowania. W samej Unii Europejskiej zużywa się 100 kg tego surowca na osobę. Jeśli nie chcemy, by Ziemia utonęła w morzu plastiku, musimy sukcesywnie ograniczyć jego produkcję. W jaki sposób to zrobić? Oczywiście ograniczyć popyt. W restauracjach zrezygnujmy z plastikowej słomki na rzecz papierowej, lub przynieśmy własną, metalową. Starajmy się zamawiać tylko tyle jedzenia, ile jesteśmy w stanie zjeść — a to, co zostawimy, zabierzmy do domu. Dużą rolę będą tu odgrywać opakowania na wynos. Wybierajmy te wykonane z papieru lub tektury; łatwiej będzie je można poddać recyklingowi. Ekologiczne opakowania papierowe można znaleźć na przykład w sklepie Cornet Design.

Zachęcanie klientów do przynoszenia własnych opakowań

Naturalnie, nie każdy klient będzie miał przy sobie opakowanie wielorazowego użytku, do którego zapakuje swój obiad. Ale kubek na kawę? Czemu nie! Zaoszczędzimy wtedy papierowe kubki i plastikowe przykrywki, dzięki czemu zmniejszymy ilość odpadów. Obniży się także koszt „produkcji” takiej kawy, albowiem klient będzie wtedy płacił za sam płyn. Jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Mniejsza ilość odpadów

Marnotrawstwo żywności to obecnie ogromny problem, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę nadchodzące susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Ograniczenie odpadów w restauracjach z pewnością pomogłoby środowisku, jednak wymaga to podjęcia kilku niezbędnych kroków: posiłki należy planować z wyprzedzeniem, zwracając uwagę na ilość jedzenia, które klienci spożywają. Przy odpowiednim planowaniu nie trzeba będzie zamawiać więcej produktów niż potrzeba, co ograniczy ich marnowanie. Poza tym warto komponować menu w oparciu o lokalne, sezonowe składniki, które są przecież dużo bardziej ekologiczne, niż te, które przyleciały do nas wiele tysięcy kilometrów.