Recykling tworzyw sztucznych

Recykling tworzyw sztucznych wykorzystywanych w branży automotive

Od lat branża automotive w dużej mierze wykorzystuje do produkcji samochodów oraz ich części tworzywa sztuczne. Przy czym w ostatnich dekadach można zauważyć rosnący wzrost wykorzystania tego materiału. Jeszcze 50 lat temu do wyprodukowania jednego auta potrzeba było bowiem 30 kilogramów tworzyw sztucznych, obecnie wartość ta wynosi natomiast nawet 150 kilogramów na jeden model. Pomimo to, współczesna produkcja samochodów jest bardziej ekologiczna niż kiedykolwiek.

Jakie tworzywa sztuczne wykorzystywane są w branży automotive?

W branży automotive wykorzystuje się dużą ilość różnorodnych tworzyw sztucznych. Zaliczyć można do nich między innymi polipropylen, z którego wykonywane są zderzaki aut, poliamid wykorzystywany do produkcji osłon kół, a także poliwęglan służący do wykonywania z niego spoilerów, obudów lusterek czy szkieł reflektorów. Przy czym 25% wykorzystywanych do produkcji samochodów tworzyw sztucznych to pierwszy z wymienionych materiałów.

Tworzywa sztuczne w branży automotive to nie tylko ekologia, ale i ekonomia

Rosnąca liczba wykorzystywanych w branży automotive tworzyw sztucznych wynika z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zastępowanie naturalnych surowców, tymi sztucznymi, z powodów etycznych oraz ekologicznych.

Drugim powodem są natomiast czynniki ekonomiczne. Tworzywa sztuczne mogą być bowiem poddawane recyklingowi. Dzięki temu wadliwie wyprodukowane elementy lub odpady poprodukcyjne trafiają na skup plastiku samochodowego, zamiast na śmietnik, gdzie następnie poddawane są recyklingowi, pozwalając tym samym zmniejszyć koszt produkcji w tej branży.

Na czym polega recykling plastiku samochodowego?

Tworzywa sztuczne wykorzystywane w branży automotive pozwalają na wykonywanie z ich użyciem części samochodowych z wykorzystaniem specjalistycznych wtryskarek, które zamieniają granulat w pożądany element.

Recykling tych materiałów polega więc na tym, że skup plastiku samochodowego, taki jak firma BielMet z Bielska-Białej działająca w całym kraju po ich odebraniu z zakładu produkcyjnego ponownie przetwarza je w granulat, który nie różni się swoimi właściwościami od pierwotnego tworzywa. Dzięki temu może być on ponownie wykorzystany w produkcji samochodów, minimalizując tym samym jej koszty oraz jednocześnie chroniąc przy tym planetę.

Podsumowując, powszechnie stosowane tworzywa sztuczne w branży automotiv wbrew pozorom w ostatnich latach dzięki skupom plastiku samochodowego oraz jego recyklingowi sprawił, że współczesne samochody są bardziej ekologiczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *