Psychoterapia grupowa

Psychoterapia grupowa. Do kogo jest adresowana?

Pomoc specjalistów w różnych obszarach ludzkiego życia – także w psychologii nie jest obecnie niczym zaskakującym. Pęd życia, nieustanne oczekiwania ze strony otoczenia, przyjmowanie różnych ról społecznych – wszystko to sprawia, że człowiek może się pogubić. W takim przypadku można zdecydować się na psychoterapię grupową. Na czym polega i do kogo jest ona kierowana?

Kto powinien zastanowić się nad psychoterapią grupową?

Psychoterapia grupowa skierowana jest przede wszystkim dla osób, które nie odnajdują się w kontaktach z innymi członkami społeczeństwa. Problem ten może dotyczyć nie tylko obcych osób, ale również współpracowników, a nawet członków rodziny. W takiej sytuacji konieczna jest praca nad własnym zachowaniem w kontekście budowania relacji oraz komunikacji z otoczeniem. Jednak to tylko jeden z problemów, w którego rozwiązaniu może pomóc psychoterapie grupowa. Jest ona również odpowiednia dla osób:

  • nieśmiałych,
  • z obniżonym poczuciem własnej wartości,
  • borykających się ze stanami depresyjnymi,
  • rozdrażnionych,
  • cierpiących na bezsenność.

Specjalista z Life Haven Dom Pracy ze Stresem i Napięciem zauważa: „Wiele osób, które podejmują psychoterapię grupową, początkowo mocno zastanawia się nad jej sensem. Samo jej rozpoczęcie jest już milowym krokiem, ponieważ to oznacza, że zainteresowany dostrzega pewien problem i chce go rozwiązać. Oczywiście wymaga to wyjścia poza własną strefę komfortu, co bywa trudne. Osoby, które przeszły pełen etap psychoterapii jednoznacznie twierdzą jednak, że pomimo wielu trudności, było warto”.

Jakie korzyści daje psychoterapia grupowa?

Ogromną zaletą psychoterapii grupowej jest kontakt z innymi osobami, które mogą udzielić Ci wiele zwrotnych informacji na temat Twojego zachowania. Są to osoby postronne, które mają całkowicie obiektywną opinię ugruntowaną na podstawie tego, co mówisz i jak się zachowujesz podczas spotkania z nimi. Dzięki temu możesz odkryć te cechy, które sprawiają, że masz problem z otoczeniem lub akceptacją samego siebie.

Jak wygląda proces psychoterapii grupowej?

Psychoterapia grupowa zazwyczaj polega na cotygodniowych spotkaniach w grupie, na których analizowane są problemy jej poszczególnych członków. Najczęściej przed możliwością skorzystania z takiej opcji, konieczne jest indywidualne spotkanie ze specjalistą, który ocenia, czy dana osoba powinna rozpocząć leczenie.

Zdarzają się sytuacje, kiedy osoby chcące przyspieszyć proces terapii decydują się na wyjazd do zamkniętego ośrodka. Taka opcja bywa co prawda droższa, jednak sam brak znajomych bodźców z zewnątrz bywa dla niektórych najlepszą opcją.

Psychoterapia grupowa jest jedną z najlepszych metod leczenia różnego rodzaju zaburzeń, którą tak naprawdę może podjąć każdy. Wystarczy przekonanie samego siebie i przyznanie się do własnych problemów – chociaż często to właśnie bywa najtrudniejsze w podjęciu ważnej decyzji.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *