CNC

Przygotowanie do pracy obrabiarką CNC

Pogłębiający się postęp technologiczny na całym świecie wpływa na praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne. W takiej sytuacji konieczne jest korzystanie z urządzeń będących nie tylko łatwymi w naprawie, czy otrzymywaniu, ale co istotniejsze zapewniających odpowiednie efekty jakościowe. Obrabiarki CNC działają na zasadzie wzorów matematycznych, za pomocą których ustalany jest kształt i schemat działania elementów frezarki. Jak wygląda przygotowanie do pracy z tym urządzeniem?

Praca z obrabiarką CNC – podstawowe informacje

Praca z zastosowaniem obrabiarki CNC stała się możliwa dzięki rozwojowi elektronicznego przekazywania informacji. Początkowo ciąg informacji, który zawierał litery oraz liczby, które oznaczono jako NC, czyli Numerical Control. Dopiero rozwój specjalistycznych mikrokomputerów pozwolił na dalszy postęp w zakresie NC – dzięki niemu zaczęto stosować oznaczenie CNC, co przekłada się na Computer Numerical Control. Na chwilę obecną sam rozwój obrabiarek w technologii CNC prezentuje się bardzo intensywnie. Ukierunkowany jest przede wszystkim na trzy aspekty:

  • rozwój cyfrowych układów odpowiedzialnych za sterowanie wpływający na poprawę zakresu oraz jakości procesu sterowania,
  • rozwój obrabiarek wpływający na poprawę ich napędu oraz lepsze dopasowanie do układów sterujących,
  • rozwój automatyzacji poprawiający, jakość systemów programowania.

Praca operatora CNC – jak wygląda?

Praca na stanowisku operatora frezarek oraz tokarek z systemem CNC wymaga odpowiedniego przeszkolenia oraz uprawnień. Polega ona na wprowadzaniu dokładnych danych do urządzenia, dzięki czemu otrzymuje się wysokiej jakości produkt. System CNC zapewnia zachowanie dbałości o najdrobniejszy detal oraz kształt – wszystko w oparciu o wysoką jakość i precyzję wykonania.

Specjalista z firmy SEVERT POLSKA SP. Z O.O. zauważa: „Głównym zadaniem operatora jest kontrolowanie jakości oraz pomiarów wcześniej przygotowanego programu. Wymaga się od niego prawidłowej obsługi urządzenia, jak również wymiany zużytych narzędzi w razie wystąpienia takiej konieczności, np. podczas awarii”.

Operator zatem pełni rolę nadzorcy technicznego, dlatego wymaga się od niego:

  • doświadczenia,
  • znajomości rysunku technicznego,
  • zrozumienia oprogramowania,
  • umiejętności pracy w dużej koncentracji oraz dokładności.

Obsługa obrabiarki CNC wymaga stosowania odpowiednich przepisów

Z uwagi na charakterystykę pracy z obrabiarkami CNC wymaga się odpowiedniego przeszkolenia oraz doświadczenia do pracy z tym urządzeniem. Operator odpowiedzialny jest nie tylko za nadzorowanie samego procesu – konieczna jest wiedza, dzięki której będzie mógł umiejętnie odczytać rysunek techniczny oraz sam program. Istotne jest również przygotowanie obrabiarki CNC do pracy. W tym zakresie wymienia się między innymi kontrolowanie stanu urządzenia oraz jego ewentualny serwis.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *