kącik zabaw dziecięcych

Jak przygotować kącik zabaw dziecięcych w ogrodzie

Jeśli nie chcesz by dzieci panoszyły się po całym ogrodzie, szczególnie po Twoich grządkach i rabatkach warto przygotować im specjalne miejsce zabaw gdzie z przyjemnością będą mogły spędzać czas. A my postaramy się w tym pomóc.

Organizowanie kącika zabaw dla dzieci w ogrodzie nie musi się wcale wiązać z ciężkimi pracami ziemnymi i ogromnymi wydatkami. Wystarczy trochę ciekawych pomysłów i gadżetów a najmłodsi będą miały swój wymarzony azyl.

Wyznacz odpowiednie miejsce

Przestrzeń, na której mają bawić się maluchy powinna znajdować się w głębi ogrodu z dala od ulicy, ale miejscu które jest lekko zacienione, najlepiej przez większą część dnia, jednak nie mocno zadrzewionym. Warto zadbać by jego podłoże było miękkie najlepiej trawiaste, dzięki temu dzieci w czasie intensywnej zabawy nie będą rozbijać kolan. Dobrze by było usytuowane także oddalone w pewnej odległości od grządek z kwiatami czy warzywniaka, szczególnie jeśli chcesz by nie zostały zniszczone podczas zabawy. Obszar ten można odgrodzić niewielkim płotkiem lub żywopłotem.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Jeśli chcesz by dzieci mogły się spokojnie i swobodnie bawić, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii by zadbać o ich bezpieczeństwo:

roślinność – nie chodzi tylko o to by się nie zniszczyła, wiele roślin jest trująca lub ma kolce, a maluchy w ferworze zabawy mogą na nie wpaść lub zrobić z nich sałatkę (szczególnie te młodsze);
nawierzchnia – jak już zostało wcześniej wspomniane powinna być miękka, np. trawiasta, jeśli akurat w tym miejscu trudno wyhodować ładny trawnik, lub nie chcesz by się zniszczył możesz zastosować sztuczna trawę lub miękkie płyty gumowe, po których można też jeździć bez przeszkód;
kontrola rodzicielska – byś miał możliwość sprawdzenia co porabiają dzieciaki, szczególnie maluchy, warto by to miejsce było położone w widocznej z okna lokalizacji;
oczka wodne i kamienie – są to punkty, które stanowią potencjalne zagrożenie dla dzieci, dlatego kącik zabaw nie powinien znajdować się w pobliżu nawet najmniejszej sadzawki czy skalniaka.

W co się bawić?

Obszar, który przygotowujesz dla dzieci powinien być odpowiednio dostosowany do ich wieku. Nie ma jednak potrzeby by od razu kupować dużą, gotową konstrukcję. Dla maluchów świetnie się sprawdzi mały domek ogrodowy z tworzywa sztucznego i zamykana piaskownica. Są kolorowe i estetyczne, a także lekkie więc bez problemu można je schować na zimę do garażu. Huśtawka to doskonały sposób na zabawę dla rozrabiaków w różnym wieku. Jeśli w Twoim ogrodzie jest odpowiednio duże i mocne drzewo można ją na nim zawiesić. Innym rozwiązaniem jest kupienie już gotowego produktu, może być to standardowa huśtawka dziecięca lub bardziej elegancka huśtawka na kilka osób. Dla starszych już dzieciaków świetnie się sprawdzi też hamak. Można również ustawić trampolinę, dzięki której będą mogły spożytkować nadmiary energii.

Kolorowe dodatki

Kolorowy parasol lub dziecięcy namiot które będą chronić przed słońcem. Stolik i krzesełka plastikowe, które łatwo Ci będzie dogodnie ustawić. Wszystkie te elementy są bardzo dobrym uzupełnieniem miejsca, w którym dzieci będą spędzać swój czas w ogrodzie. Możesz dodać również girlandę z kolorowych lampek lub inne ciekawe oświetlanie solarne, które w dzień będzie ciekawie wyglądać a wieczorem oświetli to miejsce.