Jak przebiega recykling makulatury?

Recykling makulatury jest ekonomicznym, a przede wszystkim ekologicznym rozwiązaniem. Dzięki niemu papier zyskuje drugie życie. Aby go ponownie wykorzystać, makulaturę trzeba najpierw dostarczyć do wybranego punktu zbioru odpadów celulozowych. Tam wstępnie się ją sortuje, a następnie dokładnie oczyszcza i prasuje. Jak wyglądają kolejne etapy recyklingu?

Pięć podstawowych etapów recyklingu makulatury

W trakcie pierwszego etapu recyklingu makulatury, papier miesza się z gorącą wodą. Kolejnym krokiem jest usuwanie z powstałej w ten sposób masy – drobin piasku, kamieni, drewna, szkła i metalu. Po dokładnym oczyszczeniu, materiał poddaje się frakcjonowaniu, czyli podzieleniu zgodnie z długością włókien celulozowych.

Trzeci etap, który nie zawsze jest konieczny, nazywa się odbarwianiem. Jeżeli chce się uzyskać tekturę falistą, pomija się go. Kiedy jednak produkt końcowy powinien mieć biały kolor, stosuje się tak zwaną flotację. Bielenie, czyli czwarty etap to już właściwe nadanie masie papierowej jasnego koloru. Ten proces wykorzystuje się jednak w przypadku papieru, który ma mieć wysoką jakość końcową. Używa się wówczas specjalnych substancji chemicznych.

Ostatni etap, to oczyszczanie i odwadnianie masy papierowej. W jego trakcie usuwa się z papieru wodę i zagęszcza jego strukturę. Następnie masa jest prasowana, a z niej wytwarzany jest produkt końcowy.

Gazety, kartony i ważne dokumenty – gdzie oddać konkretne, papierowe materiały?

O ile w odniesieniu do gazet, nieczytanych od dawna książek czy kartonów nie ma większego problemu, o tyle w przypadku niszczenia poufnych dokumentów pojawia się już pewien dylemat. Przedsiębiorcy nie chcą przecież, by akta osobowe pracowników, stare faktury lub umowy z kontrahentami były narażone na rozpowszechnianie.

Zarówno oni, jak i osoby prywatne, którym zależy na bezpieczeństwie i całkowitej poufności korzystają więc z usług wyspecjalizowanych w branży firm. – Swoim klientom gwarantujemy całkowite bezpieczeństwo podczas niszczenia poufnych dokumentów. Usługę dedykujemy przede wszystkim biurom, urzędom i prywatnym firmom, które chcą zutylizować papierowe nośniki danych. Korzystamy wyłącznie z wysokojakościowych urządzeń do niszczenia papieru, dzięki czemu odtworzenie tajnych informacji staje się niemożliwe. Działamy zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, a do każdego zlecenia dołączamy certyfikat potwierdzający wykonaną usługę – mówi właściciel R.R. Metall.

Nie każdy punkt zbioru odpadów celulozowych zapewnia taką usługę. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie utylizowanych dokumentów, powinieneś zwrócić na to uwagę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *