tworzywa sztuczne

Jak przebiega granulacja tworzyw sztucznych?

Granulacja jest jednym z najbardziej zaawansowanych procesów recyklingu tworzyw sztucznych, między innymi polietylenu, polipropylenu, czy polistyrenu. W procesie tym elementy z tworzyw sztucznych najpierw są rozdrabniane, a później następuje ich regranulacja. Powstały granulat to materiał o stałym składzie i stabilnych parametrach fizykochemicznych, dlatego może być wykorzystywany jako baza dla wielu produktów. Jak przebiega granulacja tworzyw sztucznych i do czego używany jest uzyskany materiał?

Działanie linii do granulacji tworzyw sztucznych

Granulat z tworzyw sztucznych najczęściej produkowany jest na odpowiednio skonfigurowanych, zautomatyzowanych liniach. Linie do granulacji tworzyw sztucznych danego producenta mogą się od siebie różnić, ponieważ zazwyczaj są projektowane indywidualnie, zgodnie z wymaganiami klienta, jednak zawsze składają się z kilku głównych elementów. Wymienimy je, omawiając, jak przebiega granulacja. Materiał w postaci wiórów, płatków itd. dostarczany jest do zagęszczarki za pomocą podajnika taśmowego. W zagęszczarce następuje kompresja rozdrobnionych odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej temperaturze. Proces ten nazywany jest często sklejkowaniem. Materiał jest schładzany, dostarczany do wytłaczarki, w której następuje granulacja. O frakcji granulatu decyduje wybór sita tnącego. Gotowy granulat trafia do systemu odbioru. Do granulacji tworzyw sztucznych możemy używać także przystosowanych do tego zadania młynów, jednak nie uzyskamy w ten sposób jednorodnego materiału o takiej samej frakcji. Młyny służą więc wyłącznie do zmniejszania objętości odpadów.

Zastosowanie granulatu z tworzyw sztucznych

Przetwórstwo tworzyw sztucznych w postaci granulatu najczęściej realizowane jest za pomocą nowoczesnej metody wtryskowej. Jak opowiada nam przedstawiciel firmy Rodło z Bytomia, proces produkcji przy pomocy wtryskarki odbywa się cyklicznie w kilku etapach:

  • granulat jest dostarczany przez podajnik do ogrzewanego cylindra wtryskarki, gdzie następuje uplastycznienie materiału,
  • uplastyczniony materiał jest wtryskiwany do formy,
  • tworzywo w formie jest ochładzane, dzięki czemu się zestala – powstaje w ten sposób tzw. wypraska, czyli gotowy wyrób, który można wyjąć z formy.

Dzięki nowoczesnym wtryskarkom możliwe jest produkcja nawet bardzo skomplikowanych wyrobów z tworzyw sztucznych. Proces produkcji może być w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu nie jest pracochłonny. Metodą wtryskową wytwarzane są na przykład różnego rodzaju pojemniki (od drobnych pudełek na żywność po znacznie większe skrzynki magazynowe), części elementów wyposażenia domu, np. wiadra, a nawet ogrodowe krawężniki, czy kliny pod koła samochodu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *