Pruszcz Gdański – miasto z historią

Pruszcz Gdański to miasto w województwie pomorskim, które od południa przylega do Gdańska. Z tego powodu wiele osób zastanawia się nad zamieszkaniem właśnie w tym mieście, zamiast przepłacać za kupno domu lub lokalu w Gdańsku. Niewielu ludzi wie jednak cokolwiek na jego temat. Co warto wiedzieć o Pruszczu Gdańskim? Oto kilka najciekawszych faktów.

Pruszcz Gdański – podstawowe informacje

Pruszcz Gdański to miasto leżące nad rzeką Radunią, w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim. Miasto znajduje się na terenie aglomeracji gdańskiej, jego powierzchnia przekracza 16 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności przekracza 29 tysięcy ludzi. W porównaniu do ponad 400-tysięcznego Gdańska jest to zapewne bardzo mało, ale dzięki temu w miasteczku można znaleźć ukojenie po męczącym dniu w pracy, wyciszyć się i odpocząć.

Pruszcz Gdański jest zresztą wspaniale ulokowany – tuż przy wielu ważnych drogach miejscowych i krajowych. Miasteczko leży u wylotu z Gdańska drogi krajowej numer 91, głównej linii kolejowej do Warszawy oraz tuż przy obwodnicy trójmiejskiej i węzła drogowego Pruszcz Gdański, który rozpoczyna autostradę A1.

Pruszcz Gdański – historia i kultura

Pruszcz Gdański prawa miejskie otrzymał dopiero w 1945 roku, ale historia tej miejscowości sięga wiele wieków wstecz. Jeszcze w czasach Imperium Rzymskiego w znajdującej się na tym terenie osadzie umiejscowił się jeden z najważniejszych portów przy ujściu Wisły. Cofanie się wybrzeża morskiego spowodowało, że funkcje portowe Pruszcza przejął z czasem Gdańsk – do dziś jednak na jego terenie prowadzone są prace archeologiczne, dzięki którym odnajdywanych jest wiele przedmiotów, w tym arabskie i rzymskie monety, będące pamiątką po kupcach przemierzających Bursztynowy Szlak.

Na terenie miasta znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków, jak Kanał Raduni, zespół cukrowni Pruszcz, kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. z pastorówką, budynek elektrowni wodnej z 1921 roku i dwór Russotschin. Warto też odwiedzić odrestaurowany Szlak Bursztynowy, będący ciągiem pieszo-rowerowym, jak również zrekonstruowaną faktorię na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego.

ATRO – nowe mieszkania w Pruszczu Gdańskim

Czy w Pruszczu Gdańskim warto zamieszkać? Mieszkania na Pomorzu zazwyczaj są drogie, jednak można zapłacić nieco mniej, jeśli się wie, jak i gdzie szukać. Pruszcz Gdański zlokalizowany jest tuż przy wielkim mieście Gdańsk, a jednak cenowo zasadniczo się od niego różni. Za dwupokojowe mieszkanie w Pruszczu zapłacimy około 200 tysięcy złotych, podczas gdy takie samo lokum w Gdańsku kosztuje co najmniej kilkadziesiąt tysięcy więcej (oczywiście, decydującą rolę gra dokładna lokalizacja).

Miasteczko jest spokojne, świetnie zlokalizowane i bardzo zadbane. Firma ATRO zajmuje się budową i sprzedażą nieruchomości na terenie miasta. Z najnowszej inwestycji – osiedla przy ulicy Jodłowej – można dotrzeć do centrum Gdańska w zaledwie 20 minut. Niezwykle szybko można także dojechać do Sopotu i Gdyni. Jeśli ktoś pragnie się przenieść do tego uroczego miasteczka na stałe, warto przejrzeć ofertę firmy, by znaleźć coś specjalnie dla siebie.