Promienniki – jak działają?

Ostatnimi czasy wiele mówi się na temat promienników. Dla wielu osób to alternatywne i przede wszystkim bardzo oszczędne źródło ciepła. Zdania w tym temacie są jednak podzielone.

Wiele osób opowiada się za stosowaniem promienników w domach, inny natomiast są ich przeciwnikami. Jak taki promiennik działa i dlaczego ich używanie wywołuje tyle kontrowersji?

Przede wszystkim najpierw warto sobie wyjaśnić, czym taki promiennik jest. To nic innego, jak dość alternatywne źródło światła. Zazwyczaj promiennik składa się z kilku podstawowych elementów. Wyróżniamy zatem podstawę, ekran odbijający promieniowanie element grzejny, hartowaną szybę, ramkę i sterownik. To wszystko może przybrać wygląd bardzo ładnego obrazka, ponieważ można promiennik ozdobić. Na szkle wielu producentów umieszcza różne obrazki czy też pejzaże, by sam promiennik wizualnie był atrakcyjny z punktu widzenia osoby mającej go kupić.

Można powiedzieć, że żarówka wkręcana w żyrandol, również jest swego rodzaju promiennikiem. Jednak jej energia nie jest używana do ogrzewania pomieszczenia, a przede wszystkim do jego oświetlenia. Tylko niewielka jej moc jest wykorzystywana do tego, by wydzielać ciepło. Promienniki mają natomiast inne zadanie, mają przede wszystkim pomieszczenie ogrzewać i stanowić źródło ciepła, chociażby zamiast tradycyjnego pieca.

Na rynku są chociażby promienniki elektryczne. Cieszą się one sporą popularnością, jednak mają również jeden mankament. Ich zasilanie jest elektryczne. Trudno w tym wypadku zatem mówić o oszczędności. Energia elektryczna jest bowiem bardzo droga i w ostatecznym przeliczeniu, bilans nie będzie wykazywał zbyt dużych oszczędności. Takie promienniki podczerwieni przetwarzają energię elektryczną w ciepło, co pozwala na ogrzanie pomieszczenia. Promieniowanie podczerwone nie jest oczywiście przez nas widziane gołym okiem, dlatego można jedynie poczuć efekty zastosowania takiego właśnie promiennika.

Promienniki są uważane za bardzo ekologiczny sposób pozyskiwania energii elektrycznej. Dlatego też w wielu przypadkach można liczyć na dofinansowanie w ramach różnego rodzaju projektów. W gruncie rzeczy taki promiennik czasem można mieć za darmo lub też za jakąś część jego ceny.