programowania dla dzieci

Programowanie dla dzieci – czy można uczyć się w domu?

Programowanie i robotyka stała się nową modą zaraz po obowiązkowej nauce języków obcych. Rozwijające mózg dziecka ćwiczenia nie tylko wpłyną na lepsze oceny w szkole, ale także naukę podstaw programowania które mogą ukierunkować dziecko na przyszłościowy zawód i pasję przez lata. Programowanie dla dzieci to przede wszystkim zabawa i interakcja z otaczającym światem. Jak jednak uczyć się w domu niezależnie od okoliczności i możliwości.

Robot do programowania – idealny na start

Jedną z najpopularniejszych form zainspirowania dziecka do nauki programowania w domu jest robot do programowania. Najlepiej sprawdza się w najmłodszym wieku już od 5 roku życia, kiedy to dzieci są bystre i potrafią skupić swoją uwagę przez dłuższą chwilę.

W cenie praktycznie już od 85zł możemy zakupić dziecku robota zabawkę który nie tylko będzie dobrze wyglądał ale także spełni swoją rolę jako narzędzie edukacyjne. Nawet taki najtańszy robot potrafi jeździć, skręcać, wykonywać akcje i komunikować się głosowo z dzieckiem. To bardzo pobudza i zwiększa motywację w początkowych etapach rozwoju dziecka.

Jeśli nasze dziecko ma więcej niż 5-6 lat, wciąż robot do programowania w cenie do 400zł spełni najlepszą rolę jako wprowadzenie do nauki podstaw programowania. Dzieci uwielbiają interakcję z fizycznym światem i zamiast przesiadywać nad aplikacjami – robot jest idealnym pomostem w komunikacji z dzieckiem.

Aplikacje do kodowania dla dzieci

Równolegle do zakupu robota do programowania dla dziecka warto zainstalować jedną z aplikacji do kodowania dla dzieci np. na tablecie. W dużej większości są one bezpłatne i bardzo popularne dlatego ze znalezieniem jakichkolwiek pomysłów na naukę programowania dla dziecka nie powinno być problemu.

Odpowiadając na pytanie jaka aplikację do kodowania dla dzieci wybrać, warto skupić się na Scratchu który jest w podstawie programowej w szkole podstawowej. A w przypadku dzieci w wieku do 7-8 lat z powodzeniem wykorzystywany jest Scratch Junior, jako młodszy odpowiednik aplikacji dla starszych dzieci.

Generalnie jednak rynek aplikacji do kodowania dla dzieci rozwija się dość dynamicznie i pomimo, że te wyżej wymienione są standardem w edukacji młodych adeptów, to znaleźć możemy także aplikacje znacznie bardziej przyjazne dla oka dziecka, w dodatku z fabułą, które szybko wciągają w świat programowania swoją fabułą i grywalnością.

Programowanie dla dzieci – metody nauki?

Szybko jako rodzice przekonujemy się, że nauka programowania dla dzieci nie jest prosta i zdać się trzeba na innych którzy już opracowali odpowiednie scenariusze i progres trudności. Najprościej jest wysłać dziecko na zajęcia stacjonarne. Jednak te są najdroższą formą nauki i w dodatku wymagają dojazdu fizycznie na miejsce o wskazanej porze. Generuje to dużo problemów, nie tylko logistycznych.

Teoretycznie lepszym rozwiązaniem jest uczestnictwo dziecka w lekcjach online na żywo. Ale i tutaj trzeba być o wskazanej godzinie przed komputerem. Tutaj jednak zwykle uczymy się już nie robotyki a jedynie programowania na aplikacjach online, które – jeśli używamy przesłaniają nam prowadzącego i jego ekran. Wypadałoby zatem mieć dwa ekrany, lub dwa urządzenia – na jednym obserwować prowadzącego, a na drugim w tym samym czasie wykonywać zadanie.

Trzecim i za razem najmniej inwazyjnym sposobem na naukę programowania dla dzieci są kursy online. Kursy które są w formie wideo mogą być odtwarzane w dowolnym momencie przez dziecko, przewijane lub powtarzane. Dzieci nie potrzebują także dwóch monitorów ponieważ wideo można na każdym etapie pauzować. Łącze nie przerywa i inne dzieci nie utrudniają nauki. Generalnie rozwiązanie to tak jak każde nie jest pozbawione wad, ale z pewnością ma ich najmniej.

Programowanie dla dzieci w domu

Reasumując dzieci dzięki kursom online są w stanie uczyć się dowolnych aplikacji i kompetencji jeśli tylko oni oraz ich rodzice zorganizują sobie cykliczny czas przeznaczony na naukę oraz mają w domu tablet lub laptop. Programowanie dla dzieci w obecnych czasach jest dostępne i możliwe do skutecznego wdrożenia na co dzień w domach.