zapalenia pęcherza

Profilaktyka zapalenia pęcherza moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego to szczególnie częsta, a niekiedy również bardzo dokuczliwa, infekcja występująca u kobiet w różnym wieku. W niektórych przypadkach doprowadza ona do zakażeń górnych pięter układu moczowego, takich jak moczowody czy nerki. Dlatego też powinniśmy stosować odpowiednią profilaktykę, w szczególności, jeśli cierpimy z powodu nawracającego zapalenia pęcherza.

Po pierwsze higiena

Najważniejszym elementem profilaktyki nawracających zakażeń układu moczowego jest stosowanie się do odpowiednich zasad higieny. Częste zapalenia pęcherza moczowego dotyczą zwykle pań, które zasad tych nie przestrzegają. Dlatego też należy pamiętać przede wszystkim o właściwym sposobie podcierania się po defekacji lub mikcji – w kierunku od cewki moczowej w stronę odbytu. W sytuacji odwrotnej dochodzi do przemieszczenia groźnych bakterii bytujących w układzie pokarmowym w okolice ujścia cewki. Niemniej istotne jest stosowanie odpowiednich preparatów do higieny intymnej. Nie powinny one zawierać konserwantów ani żadnych składników drażniących, natomiast ich pH musi być niskie, które odpowiada kwasowemu charakterowi okolic ujścia cewki i pochwy.

Więcej na temat profilaktyki znajdzie na urofuraginum.pl >>

Pomocne mogą być suplementy i zioła

Częste zapalenia pęcherza moczowego powinny skłonić osoby cierpiące z tego powodu do wdrożenia dodatkowej, poza odpowiednią higieną, profilaktyki zakażeń. Jednym z najlepiej przebadanych składników, zmniejszających znacząco częstotliwość występowania infekcji układu moczowego, jest żurawina. Mechanizm jej działania polega na utrudnieniu przyłączenia się bakterii z rodzaju E. coli do ściany cewki moczowej lub pęcherza. Umożliwia to łatwe wypłukanie patogenów z układu moczowego w trakcie oddawania moczu. Poza żurawiną istnieją inne sposoby profilaktyki za pomocą środków farmakologicznych:

– stosowanie witaminy C – witamina ta powoduje zakwaszenie moczu, co z kolei utrudnia namnażanie się patogennych bakterii oraz wzmacnia mechanizmy obronne układu moczowego;

– stosowanie preparatów zawierających pałeczki Latobacillus – bakterie te tworzą tak zwaną fizjologiczną florę bakteryjną okolic intymnych. Im większa jest populacja tych dobroczynnych bakterii, tym mniejsza szansa na wystąpienie nawracających zapaleń pęcherza lub cewki moczowej;

– hormonalna terapia zastępcza – decyzja o wdrożeniu leczenia hormonalnego nie powinna opierać się wyłącznie o stwierdzone częste zakażenia pęcherza. Jednak w przypadku wielu kobiet, u których częstotliwość występowania nawracających zapaleń pęcherza wzrosła w okresie pomenopauzalnym, jest to zdecydowanie argument za rozpoczęciem terapii.

[1] Pod red. Gajewski P., Interna Szczeklika Mały Podręcznik 2015/2016, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków, 2015

[2] http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego

[3] Sen A., Recurrent cystitis in non-pregnant women, BMJ Clin Evid. 2008 Jul 17; 2008

[4] Beerepoot M., Non-Antibiotic Prophylaxis for Urinary Tract Infections, Pathogens. 2016 Apr 16; 5(2)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *