Rak jelita grubego

Profilaktyka raka jelita grubego

Czy raka jelita grubego można wyleczyć? W pewnych warunkach jest to możliwe, zwłaszcza przy wczesnym wykryciu. Wykonując pewne badania można go nawet uniknąć.

Rak jelita grubego jest bardzo groźnym nowotworem złośliwym, zwłaszcza, że w początkowej fazie nie daje zewnętrznych objawów. Kiedy te objawy pojawiają nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, a wtedy rokowanie są znacznie gorsze. Brak objawów bywa częstym powodem późnego wykrycia raka i słabego rokowania na całkowite wyleczenie.

Rak jelita grubego nie ma konkretnej przyczyny, którą można zidentyfikować i wyeliminować. Ustalono jedynie szereg czynników ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór. Niektóre z tych czynników nie są zależne od pacjenta, nalezą do nich czynniki genetyczne o raz przebyte nieswoiste zapalenie jelita. Inne czynniki ryzyka to nadmierne picie alkoholu, palenie tytoniu, nadwaga (otyłość), cukrzyca, niewłaściwa dieta i niska aktywność fizyczna. Większość z tych czynników ryzyka daje się wyeliminować i jest to pierwsza cześć profilaktyki. Wymienione czynniki ryzyka zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania nie tylko na raka jelita grubego, ale również na wiele innych chorób. Jeśli chodzi o dietę to zaleca się ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, zwłaszcza smażonego lub grillowanego oraz tłuszczów zwierzęcych. Trzeba przyznać, że badania w zakresie uznania spożycia czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych bywają sprzeczne, przede wszystkim na niełatwy do wyeliminowania wpływ sposobu przygotowania potraw. Podobnie jest z ochronnym wpływem kawasów tłuszczowych omega-3, błonnika, warzyw, owoców, wapnia i witaminy D3. Badania dają różne wyniki, a dobroczynny wpływ tych składników diety określany jest jako prawdopodobny, ich rola nie została jeszcze dokładnie poznana (Więcej o nowotworach – https://portaldlazdrowia.pl).

Profilaktyka raka jelita grubego

Profilaktyka wtórna raka jelita grubego polega na wczesnym wykryciu i leczeniu choroby. W tym celu wykonuje się różne badania, w Polsce jest to badanie endoskopowe – kolonoskopia. Jest to badanie polegające na oględzinach wnętrza oczyszczonego jelita grubego i wykrywaniu zmian. Biorąc pod uwagę mechanizm powstawania raka jelita grubego, to kolonoskopia jest bardzo dobrym badaniem. Można wykryć zmianę (polipa) jeszcze w fazie przednowotworowej albo ostatecznie we wczesnej fazie rozwoju raka. Mniejsze zmiany mogą być usuwane jeszcze w trakcie kolonoskopii. Polip powstający na ściance jelita rozrasta się i przekształca w nowotwór w czasie około 10 lat. Jeśli kolonoskopia będzie wykonywana w takim interwale czasowym, są duże szanse na uniknięcie raka lub jego całkowite wyleczenie w bardzo wczesnej fazie. Lekarze zalecają wykonywanie kolonoskopii częściej, nawet co ok. 7 lat. Pewność uniknięcia raka jelita grubego jest wówczas większa.

Eliminowanie czynników ryzyka i okresowa kolonoskopia to doskonały sposób na uniknięcie raka jelita grubego, jednego z nowotworów o największej zapadalności. Trzeba się tylko wyzbyć fałszywego wstydu przed badaniem endoskopowym. Z uzyskaniem skierowania na kolonoskopię nie ma problemu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *