Problem z przewianymi uszami u dzieci

Przewiane uszy u dzieci w wieku przedszkolnym to problem dość częsty. Jeśli uszy są przewiane, pojawiają się charakterystyczne symptomy. Przede wszystkim, w takiej sytuacji dziecko będzie skarżyło się na ból przy nawet najdelikatniejszym dotknięciu uszu choćby przy myciu czy czyszczeniu ich wacikiem. Należy zwrócić na to baczną uwagę.

Zaniepokoić przy tym może także każdego rodzica zbyt duża ilość wydzieliny gromadzącej się w uszach u dziecka. Wpływać może ona na pogorszenie się słuchu u dziecka. W warunkach, gdy uszy są zanieczyszczone, z łatwością zaczynają gromadzić się zarazki. Gromadząca się w uszach wydzielina, nieusuwana – twardnieje i prowadzi do stopniowego pogarszania się słuchu u dziecka. Nie można dopuścić do takiego stanu rzeczy i trzeba jak najszybciej odwiedzić laryngologa.

Laryngolog radzi

Wielu rodziców odczuwa lęk przed płukaniem uszu u dzieci. Rzeczywiście, jeśli nie jest ono konieczne, profesjonalny laryngolog nie skieruje dziecka od razu na ten zabieg. Płukanie uszu ma to do siebie, że często jeszcze bardziej uwrażliwia uszy na czynniki zewnętrzne, co sprawia, że raz płukany narząd słuchu już później co jakiś czas musi być poddawany tego typu czynnością, co wielu osobom wydaje się irytujące. W pierwszej fazie leczenia uszu stosuje się preparaty w formie kremów oraz maści, które zmiękczają i wydobywają wydzielinę uszną. Trzeba regularnie czyścić uszy w kilka godzin po nasmarowaniu preparatem.

Świeczka w uchu

Dość znane są także tzw. „świeczki”, które wkłada się do ucha, a od góry zapala. Poprzez ciepło wydzielina z ucha zostaje z ucha „wyciągnięta” i uszy uznać można za znacznie oczyszczone. W wielu przypadkach ta metoda zdaje egzamin, niejeden laryngolog dziecięcy bardzo ją chwali. Współczesna laryngologia, w znacznie skomplikowanych przypadkach problemów ze słuchem nakazuje robienie zdjęć rentgenowskich. Wyraźny ich obraz pozwala rozwikłać problemy trudne do przeanalizowania. Dzięki takim rozwiązaniom może się okazać po badaniach, że problemom ze słuchem winne są nieznane do tej pory wady genetyczne.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *