Presoterapia

Presoterapia. Charakterystyka i przebieg zabiegu

Prestoterapia to najprościej mówiąc masaż uciskowy stosowany przy użyciu stopniowo napełnianych komór. Wpływa on na zatrzymanie procesów chorobowych i efektywny powrót do zdrowia, a do tego uzupełnia działanie zabiegów odchudzających i likwidujących cellulit. Poprzez poprawę krążenia ma pozytywny wpływ na układ krwionośny i limfatyczny. Nie każdy jednak może poddać się temu zabiegowi.

Na czym polega prestoterapia?

Presoterapia BOA jest to masaż uciskowy wykonywany za pomocą zaawansowanego technologicznie sprzętu. Pacjent jest umieszczony w specjalnych rękawach, do których stopniowo wprowadza się strumień sprężonego powietrza. Urządzenie działa na zasadzie pompy próżniowej, która wypełnia poszczególne komory kombinezonu ciśnieniowego i tym samym oddziałuje na poszczególne partie ciała przepychając krew i limfę do najbliższych węzłów chłonnych. Dlatego też masaż wpływa bezpośrednio na układ limfatyczny i krwionośny. Presoterapia oddziałuje na skórę, podskórną tkankę łączną, tkankę mięśniową i tłuszczową. Cały proces przebiega w kolejności od kostek, poprzez łydki aż do górnych partii ciała, co pozwala dokładnie oczyścić tkanki z zalegających toksyn i nadmiaru wody w organizmie.

Zalety stosowania zabiegu

Prestoterapię stosuje się w profilaktyce niewydolności żylnej, leczeniu niewydolności limfatycznej, obrzękach kończyn górnych po mastektomii, obrzękach kończyn dolnych górnej etiologii, rehabilitacji po urazach i kontuzjach, zapobieganiu żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej i odnowie biologicznej. Zabieg jest także stosowany w celach kosmetycznych. Prestoterapia doskonale sprawdza się w eliminowaniu cellulitu, ujędrnianiu, odchudzaniu czy detoksykacji organizmu. Właściwe tempo napełniania rękawów dodatkowo działa relaksująco i odprężająco. Średni czas zabiegu do 30-60 minut. Zaleca się stosowanie do 2 razów w tygodniu przy 10-12 zabiegach, a następnie 1 raz w miesiącu dla podtrzymania efektu.

Przeciwwskazania dla prestoterapii

Warto dodać, że prestoterapia nie jest przeznaczona dla każdej osoby. Przede wszystkim wykluczeni są pacjenci posiadający choroby serca, niewydolności układu krążenia, choroby hematologiczne i skłonności do krwotoków. Zabieg nie może być także stosowany przez osoby z rozrusznikiem serca lub metalowymi protezami. Ponadto niepożądane są choroby nowotworowe, choroby endokrynologiczne, epilepsja, zaburzenia psychosomatyczne czy niewydolność oddechowa wątroby lub nerek. Ekspert z ośrodka rehabilitacji specjalistycznej ALTO w Gdańsku dodaje: „Zabiegowi nie należy się poddawać także przy aktywnej infekcji wirusowej, bakteryjnej lub grzybicznej”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *