mocne taśmy miernicze

Precyzyjne odmierzanie odległości – miarka składana, taśmowa czy laserowa?

Precyzja podczas dokonywania pomiarów budowlanych jest bardzo ważna. Nie tylko zapobiega przykrym niespodziankom, takim jak niespójność przylegających płaszczyzn lub powstanie nieszczelności, ale również pozwala wykonywać prace w zgodzie z prawem budowlanym. Sprawdź, którego rodzaju miernika warto używać!

Przymiar składany

Przymiar składany do twarda miarka składana niczym wachlarz na wiele części – wszystko zależy od jej długości. Jest trwała, bo odporna na złamania, jak również łatwa w transporcie. Najczęściej wykonuje się ją z drewna, ale trafiają się też przymiary metalowe.

Podziałka na przymiarze składanym znajduje się z obu stron – zazwyczaj jedna jest geodezyjna, druga milimetrowa. Wartości przed ścieraniem zabezpiecza powłoka lakiernicza. Wypływa ona również na ochronę drewna przed wilgocią. Poszczególne odcinki połączone są zawiasem, np. ze stali sprężynowej, która gwarantuje proste ułożenie miarki i stabilność.

Taśma miernicza (taśma pomiarowa)

Najpopularniejszy i najstarszy rodzaj miernika budowlanego to taśma pomiarowa. Może mieć różne podziały: centymetrowe, milimetrowe. Dobiera się ją w zależności od wyznaczonego celu. Najlepsza i umożliwiająca najdokładniejszy pomiar jest taśma wykonana ze stali, wyposażona dodatkowo w haczyk i oczko, które umożliwiają zahaczenie miarki i ułatwiają wykonywanie pomiarów w terenie.

Główne rozróżnienie taśm mierniczych opiera się na ich długościach. Do 20 m mamy do czynienia z taśmami krótkimi – są zwijane i mieszczą się w kapslach. Miarki powyżej 20 m kwalifikuje się jako długie – te zazwyczaj nawija się na otwarte ramy.

Jedne miarki mają zero na początku taśmy, inne nieco dalej. Te pierwsze są wygodne podczas odmierzania odległości między punktami styku (ścianą a meblem, dwoma ścianami czy przedmiotami). W drugim przypadku mamy do czynienia z rozbiegówką.

Wstęgi w taśmach mierniczych zazwyczaj są białe, żółte bądź stalowe. Podział nanosi się na nie poprzez nadruk bądź trawienie. Dodatkowo mocne taśmy miernicze są powlekane, a więc odporne na ścieranie i rdzę.

Dalmierz laserowy (miernik laserowy)

Dalmierz laserowy to najnowsza z przedstawionych tu trzech mierników budowlanych. Za jego sprawą dokonuje się pomiaru bardzo szybko, bo w zaledwie kilka sekund. Jest to urządzenie dość lekkie – wybrane modele ważą do kilkuset gramów – a także gwarantujące precyzyjne pomiary. Dobry dalmierz zapewnia dokładność do 2 milimetrów przy odległości 30 m oraz do 3 milimetrów przy odcinkach dłuższych. Jego zasięg jest jednak ograniczony – w niektórych modelach wiązka laserowa sięga do 150 m.

Widoczność wiązki lasera zmniejsza się wraz z natężeniem światła, toteż prace pomiarowe w pełnym słońcu mogą być utrudnione. To jednak jedna z niewielu wad dalmierza laserowego. Działa on niczym mały komputer – pozwala na dokonywanie skomplikowanych obliczeń, a także umożliwia pomiary: ciągły, niebezpośredni, odcinka stałego bądź zmieniającego się, powierzchni i przestrzeni. Zapamiętuje ostatnie wyniki, do których możesz wrócić w każdej chwili. Automatycznie się wyłącza, gdy przestajesz go używać.

Dalmierze są świetnym rozwiązaniem dla profesjonalnych pracowników budowy czy architektów. Kosztują sporo, więc nie opłaca się ich kupować jedynie do użytku domowego. Ponieważ do działania wymagają baterii, zawsze warto mieć kilka w zapasie.