Odwodnienia tunelowe

Jak powstają odwodnienia tunelowe?

Odprowadzanie wody to niezwykle ważna kwestia w przypadku realizowania różnego rodzaju inwestycji. Jeżeli będzie ona zalegała przy drogach lub w tunelach, może przyczynić się do pogorszenia stanu ich konstrukcji. Jej nadmiar jest bardzo niebezpieczny na trasach, po których każdego dnia jeżdżą tysiące samochodów. Dlatego należy szczególną uwagę zwrócić na zastosowanie odpowiednich odwodnień tunelowych. Jak powinny zostać one wykonane?

Tunele odwodnieniowe – co to takiego?

Odwodnienia tunelowe to kanały techniczne i konstrukcje służące do pochłaniania nadmiaru wody. Projektuje się je i wykonuje po to, aby zbierały, ale też odprowadzały wodę pochodzącą z opadów deszczu z tuneli oraz z dróg.

Tym, co wyróżnia te kanały, jest horyzontalna szczelina. To właśnie ona odpowiada za transport wody. Nie mniejsze znaczenie ma zastosowanie odpowiednich profili, które znakomicie absorbują wodę.

Odwodnienia tunelowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie tunele oraz drogi znajdują się w głębokim wykopie. W ich konstrukcji można wyróżnić takie elementy jak kanały, studzienki – rewizyjne i kontrolne – a także zaślepki.

Wykonanie odwodnień tunelowych to kluczowa kwestia podczas budowy wszelkiego rodzaju tuneli. Muszą one charakteryzować się wysoką przepustowością hydrauliczną oraz powinny być konstruowane z wysokiej klasy elementów. Zapewni to, że będą odprowadzały wodę w nawet najbardziej niesprzyjających i ekstremalnych warunkach” – mówi ekspert z firmy Dorken Delta Folie.

W jaki sposób wykonuje się odwodnienia tunelowego?

Wykonanie odwodnienia tunelowego zaczyna się od sporządzenia projektu. To właśnie wtedy specjaliści decydują o tym, jakie rozwiązania i materiały będą wykorzystywane.

Pierwszym etapem jest właściwe przygotowanie podłoża, na którym znajda się kanały techniczne. Następnie montuje się połączone przewody kanalizacyjne. W dalszej kolejności instaluje się pozostałe części odwodnienia, czyli studzienki, rury, włazy kanałowe. Prace kończy wyrównanie podłoża, a także jego utwardzenie.

Nie można jednak zapomnieć o tym, jak duże możliwości daje montaż specjalistycznych warstw drenażowych oraz przesiąkowych. To one odbierają nadmiar wody, który znalazł się w tunelu. Profile takie kładzie się zarówno na jego podłożu, jak i na sklepieniu. Są wykonane z folii kubełkowej, która jest produkowana z polietylenu. Dlatego też mogą one być stosowane w podłożu skalistym. Oprócz tego profile te są odporne na działanie szeregu niekorzystnych czynników. Nie szkodzą im wysoka czy niska temperatura lub substancje chemiczne ani też wrastające korzenie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *