Uszczelnianie dachu

Jak powinno wyglądać uszczelnianie dachu?

Czasami zdarza się tak, że pokrywa dachowa doznaje pewnych uszkodzeń, lub po prostu – z biegiem czasu – traci niektóre swoje właściwości i szczelność. Aby takim sytuacjom zapobiegać, należy robić wszystko, by monitorować stan dachu i w odpowiednim czasie go uszczelnić.

Kiedy trzeba wykonać uszczelnianie dachu?

Zazwyczaj wtedy, gdy po ulewnych deszczach zauważy się na suficie mokre plamy. Oznacza to bowiem, że dach przestał być tak szczelny jak na początku. Trzeba temu szybko zapobiec, aby uniknąć wymiany całej pokrywy dachowej. Jakie są przyczyny nieszczelności? Zazwyczaj jest to uszkodzenie papy albo gontów bitumicznych i najczęściej dotyczy miejsc takich jak: kominy, świetliki, krawędzie dachu, okapy i miejsca styku dachu ze ścianą. Inną przyczyną zacieków na sufitach mogą być też: źle położone pokrycie, niedokładnie uszczelnione okna dachowe i wyłazy, czy nieodpowiednio zamontowane obróbki blacharskie. Aby prawidłowo uszczelnić dach, najważniejsze jest odpowiednie zlokalizowanie źródła przecieku (które nie zawsze mieści się dokładnie nad mokrą plamą na suficie). Znalezienie takiego miejsca wymaga więc zazwyczaj dokładnego obejrzenia połączeń połaci, załamań i obróbki kominów czy lukarn.

Uszczelnianie dachu krok po kroku

Po znalezieniu miejsca usterki, trzeba je odpowiednio przygotować do kolejnych działań. Podłoże to musi być oczyszczone z zabrudzeń (piasku, sadzy, mchu), a także wolne od mrozu. Kiedy w podłożu mineralnym występują większe ubytki, to należy wypełnić je zaprawą uszczelniającą, zaś powierzchnie nasiąkliwe trzeba zagruntować. Bardzo ważna jest także informacja na temat tego, że miejsca, które pokryte są smołą (albo pakiem smołowym) powinny zostać sprowadzone do warstwy nośnej. Kolejnym krokiem jest oczywiście zaaplikowanie masy naprawczej, którą nakłada się pacą albo kielnią. Warstwa takiego uszczelniacza powinna mieć nie więcej niż 10 mm. Kiedy uszczelnianie wykonuje się w porze deszczowej albo bardzo zimnej, należy zwrócić uwagę na to, by masa uszczelniająca wyprodukowana była na bazie lotnych rozpuszczalników organicznych. Dobrze też, kiedy będzie wzmocniona włóknami, co zwiększy jej odporność.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *