Czy Polacy chodzą do teatru?

Wielu z nas regularnie chodzi do teatru, inni z kolei ostatni raz byli w nim w szkole średniej. Niestety, statystyki nie są zbyt pozytywne, ponieważ większość z nas nie przepada za taką formą rozrywki, ale są też i tacy, którzy z ochotą odwiedzają teatr kilka razy w miesiącu.

Badania wykonane z okazji 250. urodzin Teatru Narodowego, które miały miejsce w 2015 roku, zostały zorganizowane między innymi po to, aby sprawdzić, czy Polacy chodzą do teatru. Przede wszystkim badania wykazały, że ponad połowa z nas uważa, że teatr pozwala na poszerzanie horyzontów, a także rozwój kulturalny. Wielu z nas sztuki kojarzą się też z dobrą zabawą oraz z mile spędzonym czasem.

Najwięcej Polaków, ponieważ aż 28%, odpowiedziało, że odwiedza teatr przynajmniej kilka razy w roku. 17% z nas wybiera go raz w roku, a 15% raz na kilka lat. 18% z nas odwiedza teatr wtedy, gdy tylko pojawi się coś interesującego w repertuarze. Mniejszość, bo tylko 5% chodzi od teatru raz w miesiącu.

Dlaczego tak rzadko odwiedzamy ten przybytek kultury? Zdecydowana większość, ponieważ aż 57% ankietowanych wskazało, że ograniczeniem są zbyt wysokie ceny biletów. 21% wskazało na brak wolnego czasu, 9% na brak teatru w mieście, natomiast 4% uważa, że teatr jest dla tych osób, które interesują się sztuką teatralną, czyli nie dla każdego.

Badania wykazały też, że teatr to sposób na miły wieczór – tak uważa 47% ankietowanych. 10% z kolei uważa, że sztuka teatralna jest poważna, natomiast 7%, że to rozrywka dla wybranych.

Wiele teatrów próbuje w związku z tym zachęcić Polaków do chodzenia na spektakle, które wielu z nas nie kojarzą się zbyt ze świetną zabawą. Stereotyp ten łamią teatry komediowe, na przykład popularny Teatr Komedia działający w Warszawie. W jego repertuarze znajduje się szeroka gama sztuk, które mogą rozbawić każdego widza. Repertuar, który gra Teatr Komedia, zaprezentowany jest na jego stronie internetowej. Co więcej, istnieje możliwość zakupienia biletów na sztuki przez internet – wygodnie i szybko, bez wychodzenia z domu.