Rachunek oszczędnościowy

Podstawy na temat rachunków oszczędnościowych

Oszczędzanie zawsze się opłaca. Jednak czasy, kiedy pieniądze wrzucało się do skarbonki, odeszły do lamusa. Banki oferują możliwość otwarcia rachunków oszczędnościowych, których prowadzenie wiąże się ze sporymi korzyściami. Aby wybrać dla siebie właściwą opcję, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi takich kont. Poniżej wyjaśniamy, jak oszczędza się pieniądze dzięki prowadzonym rachunkom bankowym.

Rachunek oszczędnościowy – co to takiego?

Rachunek oszczędnościowy może otworzyć każda osoba fizyczna. W tym celu należy udać się do banku i zawrzeć z nim stosowną umowę. Środki pieniężne, które znajdą się na takim rachunku, podlegają oprocentowaniu. Oznacza to, że klient banku przechowujący w ten sposób swoje oszczędności może liczyć na odsetki. Ich wysokość jest zależna m.in. od tego, jaka kwota znajduje się na prowadzonym koncie. Istotną rolę odgrywa również oprocentowanie.

Osoba mająca rachunek oszczędnościowy może w każdej chwili wpłacić pieniądze na konto lub je wypłacić. Może dokonać tego w formie gotówkowej i bezgotówkowej, czyli na przykład przelać określoną kwotę na inne konto. Dlatego też sporą zaletą tej formy oszczędzania jest jej elastyczność.

Klient banku, dla którego został otworzony rachunek oszczędnościowy, ma zawsze dostęp do zgromadzonych na nim środków. Dzięki temu może wypłacać z niego dowolne kwoty bez obaw o to, że oprocentowanie wynikające z zawartej umowy ulegnie obniżeniu” – mówi specjalista z Poznańskiego Banku Spółdzielczego.

Zalety prowadzenia rachunku oszczędnościowego

Rachunki oszczędnościowe są doskonałą alternatywą dla lokat terminowych. Można z nich wypłacać środki w dowolnej chwili, nie tracąc przy tym zysku z naliczanych odsetek. Jest to też świetny sposób na gromadzenie nadwyżek finansowych czy zbieranie funduszy na konkretny cel. Wpłacanie pieniędzy na rachunek oszczędnościowy jest też o wiele bardziej opłacalne niż trzymanie ich na koncie rozliczeniowym, gdyż jego oprocentowanie jest znacznie korzystniejsze. Ponadto jego właściciel może każdym momencie wpłacić na rachunek dodatkową kwotę. Wpłynie to na zwiększenie zysku z odsetek.

Założenie konta oszczędnościowego nie wymaga wiele czasu, a formalności są ograniczone do minimum. Pozwala ono także nauczyć się zarządzać własnymi finansami.

Zakładając tego rodzaju rachunek, trzeba uważnie przyjrzeć się ofercie proponowanej przez różne banki, gdyż proponują one odmienne stawki oprocentowania. Warto także przeanalizować, czy wpłaty i wypłaty z takiego konta będą dodatkowo płatne. Nie można też zapomnieć o tym, aby sprawdzić, w jakiej walucie można oszczędzać na nim pieniądze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *