Podstawowe rodzaje badań nieniszczących

Różne metody badań nieniszczących wykorzystuje się w spawalnictwie. Polegają one przede wszystkim na ocenie spawanego złącza bez naruszania jego struktury. Wśród badań NDT wyróżnia się VT, PT, MT, RT, UT. Z poniższego artykułu dowiesz się czym właściwie są te metody i jak się je wykonuje. Która z nich jest najskuteczniejsza przy wykrywaniu niezgodności znajdujących się na powierzchni i wewnątrz spoiny?

Rodzaje badań NDT

Badania nieniszczące obejmują pięć różnych metod, na podstawie których można wykryć niezgodności znajdujące się na powierzchni i wewnątrz spoiny spawalniczej. Zgodnie z obowiązującą w Polsce normą PN EN ISO 9712 dzielą się one na:

  • Visual Testing (VT), czyli badania wizualne,
  • Penetrant Testing (PT) – penetracyjne,
  • Magnetic particle Testing (MT) – magnetyczno-proszkowe,
  • Ultrasonic Testing (UT) – ultradźwiękowe,
  • Radiographic Testing (RT) – radiograficzne,
  • Liquid penetrant Testing (LT) – badania szczelności,
  • Eddy-current Testing (ET) – badania prądami wirowymi.

W badaniach nieniszczących wykorzystuje się technologie, które umożliwiają dokładny przegląd materiału bez naruszania jego struktury. Są to zatem metody nieinwazyjne wymagające minimalnej ingerencji. Badania NDT pozwalają na dokonanie oględzin spoiny spawalniczej w konstrukcjach, maszynach oraz ich elementach. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle stoczniowym, produkcyjnym, chemicznym, budowlanym, motoryzacyjnym i w wielu innych branżach.

Charakterystyka metod badań NDT

Metod badań nieniszczących jest bardzo dużo. Powyżej zostały wymienione jedynie ich najpopularniejsze rodzaje. Nowoczesne technologie, które stosuje firma LERG-PET Sp. z o.o. pozwalają na dokonanie oględzin odlewów, odkuwek i złączy spawanych, a także do wykrywania ognisk korozji w konstrukcjach metalowych.

Badania wizualne to podstawowa i najprostsza metoda oceny spoin spawalniczych. Wykorzystuje się w nich promieniowanie elektromagnetyczne. Badania PT, czyli penetracyjne umożliwiają wykrycie nieciągłości. Stosowany w nich wywoływacz wyciąga penetrat i wskazuje tym samym miejsce nieciągłości. Badania MT umożliwiają ocenę materiałów ferromagnetycznych, UT zaś wykorzystują falę ultradźwiękową, która pozwala wykryć pęknięcia, braki przetopu i przyklejenia. Metoda RT opiera się na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego X lub ɣ. Dzięki niej można wykryć wycieki, wtrącenia, brak przetopu, przyklejenia, pęknięcia, pęcherze gazowe i podtopienia. Badania LT stosuje się w zbiornikach i rurociągach, Eddy-current Testing zaś wykorzystują zjawisko indukcji elektromagnetycznej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *