Podkłady kolejowe

Podkłady kolejowe w ogrodzie – tak czy nie?

W ogrodzie stworzyć można naprawdę ciekawą aranżację, trzeba jednak mieć na to pomysł. Jednym z takich oryginalnych rozwiązań jest na pewno wykorzystywanie w ogrodzie podkładów kolejowych. Dlaczego warto na nie postawić i w jakich sytuacjach się sprawdzają? Jak urządzić przydomowy ogród z udziałem podkładów kolejowych?

Czym dokładnie są podkłady kolejowe?

Podkłady kolejowe to poprzeczne drewniane belki, które znajdują się na torach kolejowych. Różnią się one między sobą, co wynika z kształtu przekroju poprzecznego. Podkłady mogą być więc obłe lub belkowe. Podkłady kolejowe są w stanie przenosić spore obciążenia. Dlatego też wykorzystywanie drewnianych elementów wiąże się z koniecznością ich wcześniejszej impregnacji – w tym celu stosuje się olej kreozotowy. Jest on szkodliwy dla zdrowia, dlatego nie można w ogrodzie postawić świeżo zaimpregnowanych podkładów drewnianych. W ogrodach stosuje się elementy już zużyte. Jednak i tak powinno się je chronić przed bezpośrednią ekspozycją na promieniowanie słoneczne.

Podkłady betonowe

Coraz częściej stosuje się także podkłady betonowe. Takie podkłady ma w swojej ofercie przykładowo sklep Mersi.pl. Są one doskonałą alternatywą dla klasycznych belek drewnianych. Świetnie imitują naturalne drewno, a więc prezentują się naprawdę efektownie. Betonowy podkład posiada przy okazji ciekawą fakturę. Najczęściej podkłady kolejowe wykorzystywane są do tworzenia w ogrodzie ścieżek. Są one efektowne, a przy tym dobrze prezentują się w każdym ogrodzie. W przypadku stosowania podkładów drewnianych, warto umieścić je w miejscu słabiej uczęszczanym. Nie powinny one prowadzić również do placów zabaw czy piaskownic. Podkłady betonowe natomiast ustawić można w zasadzie w dowolnym miejscu.

Jak przygotować podłoże pod podkłady kolejowe?

Efekt wizualny całości bywa bardzo zróżnicowany w zależności od gabarytów wykorzystanych belek. Grubość belek wykonanych z drewna jest na ogół niewielka i wynosi około 5 cm. Deski mają długość do 1 m maksymalnie (zwykle 50-75 cm) Maksymalna ich szerokość to 40 cm. Aby wykonać taką utwardzoną ścieżkę, należy wcześniej przygotować do tego podłoże. Na dnie powinna znaleźć się podsypka piaskowa. Ogromne znaczenie ma również wyrównanie całej warstwy. Ponadto często poza nawierzchniami ścieżek podkłady kolejowe stanowią warstwę ścieralną niewielkich rozmiarów schodków czy nawierzchnię tarasów. W każdym przypadku prezentować się one mogą naprawdę efektownie. Wykorzystać je można także do tworzenia kwiatowych rabatek.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *