Drukarka atramentowa

Plusy i minusy drukarki atramentowej

Zastanawiasz się nad kupnem drukarki atramentowej? Nie wiesz, czy będzie to odpowiednie urządzenie dla Ciebie? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj plusy i minusy drukarek atramentowych oraz jak wybrać odpowiednie urządzenia. Podpowiemy również, jak obniżyć koszty druku na drukarce atramentowej i jakich materiałów eksploatacyjnych używać.

Drukarka atramentowa – kiedy warto ją kupić?

Drukarka atramentowa to urządzenie, które nie jest zbyt drogie, dlatego wiele osób kupuje ją do domowego użytku. Najważniejszą jej zaletą jest możliwość kolorowego druku, nawet w niezbyt drogich modelach. Dzięki temu możesz w domu tworzyć własne kolekcje zdjęć, drukować potrzebne do nauki lub pracy materiały oraz własne projekty graficzne, np. zaproszenia, czy kartki okolicznościowe. Mają one również jednak swoje wady. Przede wszystkim są mniej wydajne od drukarek laserowych i znacznie wolniejsze. Jednak w domu lub małym biurze, gdzie nie drukujemy w ilościach hurtowych, nie stanowi to większego problemu.

Dlatego drukarki atramentowe to przede wszystkim doskonała opcja do domu lub małych biur np. projektowych oraz studentów. Korzystając z tego typu urządzeń niedużym nakładem kosztów, można wykonać wiele kolorowych wydruków.

Żeby urządzenie spełniło nasze wymagania, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.

Jak wybrać dobrą drukarkę atramentową?

Zacznij od sprawdzenia najważniejszych parametrów, takich jak:

  • możliwość dwustronnego wydruku;
  • prędkość wydruku – czyli ile stron na minutę może wydrukować urządzenie;
  • rozdzielczość wydruku – parametr ten jest wyrażany w dpi, jest szczególnie istotny, jeżeli planujesz drukować zdjęcia oraz inne projekty graficzne;
  • drukowanie bezprzewodowe – to ważna opcja dla tych, którzy planują drukowanie zdjęć robionych np. telefonem, dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi szybko wyślemy zdjęcia z aparatu bezpośrednio do druku.

Jeśli chcesz by Twoja drukarka służyła do przygotowywania różnych projektów graficznych, drukowania zaproszeń czy większych grafik, warto również zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • maksymalna gramatura papieru, jaka jest obsługiwana – podawana jest w parametrach urządzenia;
  • możliwość druku na innych materiałach – drukarki atramentowe mogą również drukować na innych rodzajach materiałów np. płytach CD, czy kopertach;
  • obsługiwane formaty papieru – standardowy wymiar papieru wynosi A4, niektóre drukarki mogą również drukować w mniejszych formatach, np. zdjęciowych, jeśli wiesz, że potrzebne Ci będą wydruki wielkości A3, warto zainwestować w drukarki atramentowe większych rozmiarów.

Czy drukowanie w drukarce atramentowej może być tanie?

Często możesz spotkać się z zarzutem, że drukarki atramentowe nie są tanie w eksploatacji. Po części możemy zgodzić się z tym stwierdzeniem, trzeba pamiętać, że druk kolorowy zawsze będzie droższy od czarno-białego. Nie oznacza to jednak, że nie można robić tego oszczędnie. O to kilka wskazówek, od czego zależy tanie drukowanie w drukarce atramentowej.

1. Kup odpowiednie rodzaje papieru zależenie od rodzaju druku. Zwykłe teksty można drukować na normalnym papierze w niskiej cenie. Zazwyczaj tego typu drukowanie jest najczęstsze, więc szkoda marnować na niego dobrego papieru o większej gramaturze, który warto mieć do projektów graficznych.

2. Drukuj dwustronnie, dzięki temu zużyjesz mniej materiału.

3. Pamiętaj, by przy drukowaniu tekstu włączać opcje – druk biało-czarny, dzięki temu nie będziesz zużywać innych kolorów atramentu.

4. Korzystaj z zamienników atramentów do drukarek.

No właśnie, jednak jak wybrać zamiennik do drukarki atramentowej, by nie stracić na jakości wydruku?

Jakie tusze do drukarek atramentowych wybrać – oryginał czy zamiennik

Czy korzystanie z zamienników do drukarek atramentowych to dobre rozwiązanie, by zaoszczędzić? Tak i nie. Firmy produkujące drukarki, takie jak HP, Canon, czy Epson zalecają stosowanie ich oryginalnych tuszy. Wiąże się to z faktem, że są one dostosowane do wyprodukowanych przez nich urządzeń. Kupno oryginalne tuszu do drukarki atramentowej gwarantuje jakość wydruku i trwałość. Można jednak uzyskać niemal identyczne parametry drukowania, korzystając z zamienników. Należy jednak pamiętać, że przy jego wyborze musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze wybrać dobrą i sprawdzoną firmę, a nie najtańszą. Po drugie znajdź informacje, np. w opiniach klientów, czy kolorystyka zamienników tuszów atramentów do drukarek jest podobna zbliżona do oryginału. Zwróć również uwagę na wydajność, która może być mniejsza w zamiennikach gorszej jakości. Kupno zamiennika tuszu, zależnie od drukarki, pozwoli Ci zaoszczędzić od kilkudziesięciu nawet do kilkuset złotych.