Co pić zamiast krowiego mleka? – przegląd sklepowych półek

Masz nietolerancję laktozy, nie chcesz pić krowiego mleka, a może zdecydowałaś się na wegańską dietę? Sprawdź, jakie alternatywy dla mleka znajdziesz na sklepowych półkach. Jeszcze niedawno uważano, że mleko jest doskonałym produktem spożywczym, jednak dziś lekarze i dietetycy są innego zdania i często polecają stosowanie zamienników.

Wszystkie opisane niżej produkty znajdziesz w popularnych sklepach stacjonarnych internetowych, na przykład w dyskontach jak Biedronka i Lidl, supermarketach online jak Tesco i Frisco. Opinie o poszczególnych napojach roślinnych znajdziesz także w sieci, na licznych forach i blogach dla osób które postanowiły wykluczyć mleko krowie z jadłospisu.

Gdzie szukać wapnia?

Doskonałym źródłem wapnia w diecie będą zielone warzywa (na przykład szpinak, jarmuż), migdały. Dużo wapnia znajdziesz również w suszonych figach i w tofu. Jeśli pijesz na co dzień dużo mleka, warto zastanowić się nad jego substytutem wzbogaconym o wapń. Takie mleko znajdziesz w wielu supermarketach, jak Piotr i Paweł, Auchan albo Frisco. Opinie na temat walorów smakowych poszczególnych napojów roślinnych zależą od osobistych preferencji, dlatego warto przetestować kilka ich rodzajów.

Mleko sojowe

Mleko sojowe jest napojem, który swoją kremową konsystencją bardzo przypomina mleko krowie. Ma dużą zawartość białka i często jest jednym z jego głównych źródeł dla osób na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. Doskonale nadaje się do kawy. To bardzo bogate źródło potasu, pierwiastka koniecznego dla prawidłowego działania układu mięśniowego i krwionośnego.

Mleko sojowe to najszerzej dostępny substytut mleka krowiego – znajdziesz je w niemal każdym sklepie, na przykład w supermarketach online jak Tesco i Frisco. Opinie o tym napoju bywają jednak podzielone, gdyż soja jest jedną z najbardziej zmodyfikowanych genetycznie roślin uprawnych.

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe jest często polecane osobom odchudzającym się. Dzieje się tak ze względu na niskokaloryczność tego napoju. 1 litr mleka migdałowego to mniej niż 200 kalorii. Warto wybierać jego niesłodzoną wersję. Mleko z migdałów świetnie nadaje się do kawy ze względu na swój słodkawy smak. Ma wysoką zawartość witaminy E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu. Takie mleko doskonale nadaje się do deserów, na przykład do nasion chia z owocami.

Mleko ryżowe

To napój o podobnej do mleka krowiego kaloryczności. Zawiera jednak więcej węglowodanów i mniej tłuszczu, uważane jest także za produkt spożywczy korzystnie działający na serce. Bardzo często dostępne w sklepach mleko ryżowe jest dodatkowo wzbogacone o witaminy z grupy B. Taki napój będzie doskonałym wyborem dla wegan i wegetarian. Świetnie nadaje się do kawy.