Pestycydy – co o nich naprawdę wiemy?

Na temat pestycydów każdy z nas słyszał coś przynajmniej raz. Większość z nas wie o tym, że znajdują się w pożywieniu oraz że są niekorzystne dla zdrowia. Czym są dokładnie i jaki wywierają wpływ na organizm człowieka?

Człowiek „je oczami” – to znaczy, że spośród kilku produktów spożywczych bądź dań chętniej wybierze to, które zachęcać będzie wyglądem: im bardziej kolorowo i schludnie, tym lepiej. Tymczasem właśnie tutaj czyha największa pułapka, w którą wpadamy z powodu niewiedzy, a fakt ten chętnie wykorzystują producenci żywności. Prawdą jest niestety, że im ładniej, równiej i bardziej malowniczo wygląda jakiś produkt (szczególnie zaś owoce i warzywa), tym większe jest prawdopodobieństwo, że za wyglądem tym stoi chemia.

Warto zwrócić uwagę na rośliny w naszym (lub każdym przypadkowym) ogródku: czy owoce rosnące na drzewach oraz warzywa w ziemi wyglądają tak samo jak te ze sklepu? Odpowiedź brzmi: nie. Są nierównej wielkości, nie błyszczą się i nie są tak duże jak te w sprzedaży. Skąd biorą się te różnice? Prawda jest dość przykra – im owoc wygląda piękniej, tym większe prawdopodobieństwo, że do jego ochrony używane są właśnie pestycydy. Czym są? To naturalne bądź syntetyczne substancje stosowane w rolnictwie, a mające za zadanie zwalczanie szkodliwych organizmów: bakterii, chwastów, grzybów, pleśni oraz wirusów. Chętnie używa się ich więc do opryskiwania roślin, dzięki czemu więcej z nich nadaje się do zbiorów, a przy okazji są bardziej atrakcyjne wizualnie. W założeniu – jak najbardziej pozytywna rzecz. Rzeczywistość jednak nie jest już tak łaskawa: pestycydy mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka – w dodatku niejednokrotnie producenci znacznie przesadzają z ich użyciem, doprowadzając w ten sposób nawet do zatruć. Długotrwałe spożywanie pestycydów w większych ilościach może prowadzić do nowotworów, zaburzenia gospodarki hormonalnej, cukrzycy, a nawet uszkodzenia układu nerwowego. Najbardziej niebezpieczne jest w nich to, iż w smaku są niewyczuwalne – trudno więc określić, który producent je stosuje. Obecność pestycydów w owocach można potwierdzić lub zanegować w badaniach laboratoryjnych, co jest niezwykle przydatne dla osób chcących na przykład wprowadzać towar do sprzedaży. Warto zlecić badanie towaru niezależnemu, specjalistycznemu laboratorium. Jak przeprowadzić test na pestycydy w owocach? Polcargo jest miejscem, w którym zlecisz dokładne i rzetelne badania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *