Periodontologia

Periodontologia – co to jest?

Periodontologia to chyba najmniej znana dziedzina stomatologii. Nie oznacza to jednak, że jest nieistotna. Lekarz tej specjalizacji zajmuje się bowiem diagnozowaniem oraz leczeniem schorzeń i chorób dziąseł oraz przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb. Takie choroby, jeżeli w porę nie zostaną zdiagnozowane i wyleczone, mogą być bardzo groźne, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do wypadania zębów.

Charakterystyka schorzeń periodontologicznych

Schorzenia przyzębia, którymi przede wszystkim zajmuje się periodontologia, bardzo często są lekceważone przez pacjentów, którzy zamiast poznać przyczynę powstałych objawów, biorą je na przeczekanie. Tymczasem stanowiące zespół tkanek otaczających ząb przyzębie pełni szereg bardzo ważnych funkcji, polegających przede wszystkim na ochronie zęba przed zakażeniami oraz na utrzymywaniu go w zębodole. Mówiąc o przyzębiu mamy na myśli wiele znajdujących się w jamie ustnej tkanek, przede wszystkim dziąsło, ozębną, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego.

Wbrew pozorom schorzenia i choroby przyzębia występują niezwykle często. Mówi się nawet o tym, że dotykają one praktycznie wszystkich osób dorosłych. Do najczęstszych chorób należą zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia. Choroby przyzębia bardzo często nazywa się parodontozą lub paradontozą. Długo nieleczone stany zapalne z czasem prowadzą do utraty kości i stopniowego wzrostu ruchomości zębów, a to z kolei może skutkować ich wypadnięciem.

Jak dodaje nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki Medidens w Częstochowie:

„W ramach periodontologii nie wykonuje się wyłącznie diagnostyki i leczenia chorób przyzębia, ale także leczeniem chorób tkanek miękkich w jamie ustnej, przede wszystkim języka, warg czy błony śluzowej policzków i dna jamy ustnej”.

Przyczyny chorób przyzębia

Przyczyn chorób przyzębia może być bardzo dużo. Najczęstszymi z nich są jednak:

  • Niewłaściwa higiena jamy ustnej – To chyba najczęstsza przyczyna chorób leczonych przez periodontologa. Wiele osób nie przykłada po prostu zbyt wiele uwagi do codziennego mycia zębów i zapomina o tym, że zabiegi higieniczne nie powinny polegać tylko na szczotkowaniu, ale także na nitkowaniu oraz stosowaniu płynu do płukania ust.
  • Niewłaściwa dieta – Spożywanie zbyt dużej ilości cukrów oraz tłuszczu, natomiast niedbanie o zapewnienie sobie wystarczającej ilości witamin i minerałów także ma wpływ na powstawania chorób przyzębia.
  • Nieleczone wady zgryzu – Złe ułożenie zębów i krzywy zgryz bardzo często powoduje problemy z przyzębiem.
  • Nadużywanie używek – Na powstawanie chorób przyzębia ma również wpływ przyjmowanie używek, przede wszystkim spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie z nich całkowicie zrezygnować, warto przynajmniej spróbować je ograniczyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *