Perfumy z przyprawami

Perfumy z przyprawami

Przyprawy to jeden z podstawowych składników pięknych zapachów. Pojawiają się one głównie w kompozycjach polecanych na jesień i zimę. Dodają zapachom wyrazistości i ciepłych akcentów. Przyprawy w perfumach odpowiadają też za intensywność pachnidła i jego ciężkość. Po jakie przyprawy najczęściej sięgają światowej sławy perfumiarze i w jakich zapachach można je odnaleźć?

Co oznaczają przyprawy w perfumach?

Dzięki przyprawom zapach perfum jest intensywniejszy i bardziej wyrazisty niż pachnideł o nutach owocowych czy kwiatowych. To, dlatego po kompozycje z kardamonem, wanilią, goździkami czy cynamonem najchętniej sięgamy jesienią oraz zimą. Lubimy wtedy „ubierać się” w ciepłe i wyraziste zapachy, które otulają. Przyprawy, które nadają perfumom takiego charakteru to m.in. kardamon, cynamon, goździki, pieprz, wanilia, a także imbir, anyż, gałka muszkatołowa. W zimowych perfumach można odnaleźć (choć rzadziej) również aromat kolendry, kminu, lukrecji, majeranku, mirty, ziela angielskiego.

Perfumy z przyprawami

Perfumy z gałką muszkatołową

Gałka muszkatołowa to nasiona rośliny nazywanej muszkatołowcem. Jeszcze do niedawna gałka kojarzona była tylko z kulinariami, dziś jest jednym z popularniejszych składników jesienno-zimowych perfum. Charakteryzuje się ona intensywnym smakiem i zapachem – mocnym, słodkawym, pikantnym, a jednocześnie odświeżającym. Warto też zaznaczyć, że kilka kropel perfum z gałką muszkatołową może też odprężyć, zrelaksować i złagodzić stres. Zapach gałki odnaleźć można w pachnidle Dior Fahrenheit, gdzie występuje w nucie głowy. Łączy się w niej z lawendą, mandarynką, cedrem, bergamotką, rumiankiem i cytryną. Gałka muszkatołowa w Dior Fahrenheit zastosowana została również w nucie serca, podkreślając rozgrzewający charakter tego zapachu.

Perfumy z kardamonem

Kardamon poznać można po ostro – gorzkim aromacie. Uznawany jest on za afrodyzjak, dlatego odnaleźć można go przede wszystkim w seksownych perfumach. Najczęściej po kardamon sięgają pachnidła męskie, ale pojawia się i w tych dla kobiet – głównie ukryty w nutach głębi. Perfumy z kardamonem nie tylko rozpalają zmysły, ale i poprawiają humor, relaksują i świetnie łagodzą stres.

Perfumy z pieprzem

Branża perfumeryjna chętnie sięga też po jedną z najpopularniejszych przypraw kuchennych, czyli pieprz. W pachnidłach występuje zarówno pieprz różowy, jak i czarny. Podobnie jak w kuchni również w perfumach przyprawa ta dodaje kompozycji głębi, ostrości i przełamuje inne wonie zamknięte we flakonie. Czarny pieprz w pachnidłach najczęściej towarzyszy nutom ziołowym i cytrusowym. Różowy wykorzystuje się natomiast jako uzupełnienie słodkich kompozycji, które potrzebują pikantnego akcentu. Różowy pieprz, a także wanilię wykorzystują lubiane przez Polki perfumy Chanel. Przyprawy te stanowią nuty zapachowe Chanel Chance.

Perfumy z cynamonem

Cynamon to przyprawa o właściwościach rozgrzewających. Takie też ma zadanie w perfumiarstwie. Połączony z innymi aromatami ma sprawiać, że kompozycja będzie ciepła, otulająca, rozgrzewająca, a także przyciągnie wzrok. Cynamon ma jej również dodać słodkości, a zarazem pikanterii. Najczęściej występuje on w towarzystwie nut cytrusowych, przełamując ich kwasowatość. Przyprawa ta może być również łączona z nutami pudrowymi. Tak właśnie jest w pachnidle Dior Dolce Vita.