Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne a słoneczne. Czym się różnią?

Wiele osób może myśleć, że różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami są niewielkie, że może chodzić tylko o nazwę lub producenta. Jest to nieprawda. Panele fotowoltaiczne i solary wykorzystuje się do zupełnie różnych celów. W Polsce coraz popularniejsze staje się instalowanie paneli fotowoltaicznych, więc jeśli Ty też interesujesz się taką inwestycją, oto kilka informacji, które pomogą Ci w podjęciu decyzji.

Czym różnią się panele fotowoltaiczne od słonecznych?

Każdy z rodzajów paneli wykorzystuje się do czegoś innego. Panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w prąd elektryczny, który przetworzony na falowniku do napięcia 230 V, jest zdatny do zasilenia urządzeń gospodarstwa domowego.

Głównym zadaniem paneli słonecznych (czasem zwanych kolektorami), jest zaś przekazywanie energii cieplnej do ogrzewania gospodarstwa domowego czy podgrzewania wody.

Jak wygląda budowa paneli?

Panele fotowoltaiczne zbudowane są z ramy i opartej na niej szklanej szybie, która za zadanie ma chronić ogniwa fotowoltaiczne. One to od spodu zabezpieczone zostają folią poliestrową i płytą. Na obudowie panelu znajduje się puszka przełącznikowa. Z kolei kolektor zbudowany jest z ramy, płyty absorbera oraz instalacji. We wnętrzu znajdują się orurowanie absorbera, a także mata z włókna szklanego.

Sprawdź ofertę paneli fotowoltaicznych na https://www.jkt-solar.pl/!

Jak prezentuje się wydajność obu rodzajów paneli?

Panele fotowoltaiczne posiadają taką przewagę nad solarnymi, że nadmiar energii nagromadzony z nich, możemy sprzedać do dystrybutora energii, czego niestety nie da się zrealizować w przypadku posiadania kolektorów.

Panele fotowoltaiczne gromadzą więcej energii w miesiące wysokiego nasłonecznienia, choć ich sprawność może być mniejsza przy bardzo wysokich temperaturach (ostre promienie słoneczne mogą zaburzać działanie ogniw fotowoltaicznych). Również solary gromadzą więcej energii w ciągu wiosny i lata. W zimie na niewiele zdadzą się w pomocy przy domowych rachunkach.

Panele fotowoltaiczne

Prąd wytwarzany przez panele fotowoltaiczne możemy sprzedać dystrybutorowi, który ma obowiązek odkupienia go od nas, o ile wartość wytworzonego prądu nie przekracza mocy przyłącza energetycznego budynku. Potrzebne do tego jest zamontowanie specjalnego licznika dwukierunkowego, który mierzy ilość prądu pobraną z sieci oraz ilość wytwarzaną przez nas. Ważnym jest także zamontowanie w instalacji układu, który uniemożliwi przesyłanie prądu do sieci w razie awarii. Zapewnia to bezpieczeństwo osobom, które pracują przy naprawie usterki.

Często, już przy projektowaniu domu, planowane są dwie instalacje elektryczne – jedna zasilana z sieci i druga z paneli fotowoltaicznych.

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest z reguły prostsza niż instalowanie paneli słonecznych, ponieważ nie zawierają one elementów mechanicznych, takich jak pompy.

Panele fotowoltaiczne produkują więcej energii i są prostsze w instalacji, a dodatkowo pozwalają na gromadzenie energii. Są dobrym rozwiązaniem, dla wszystkich tych, którym zależy na pozyskiwaniu zielonej energii. Do zakupu paneli może spodziewać się dopłaty w wysokości 20% ceny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *