PAKOWANIE W PRAKTYCE

Pakowanie stanowi integralną część procesu produkcji towarów i od wielu lat jest przedmiotem zainteresowania automatyków

Pakowanie stanowi integralną część procesu produkcji towarów i od wielu lat jest przedmiotem zainteresowania automatyków. Przemysł opakowaniowy gwałtownie się rozwija, zapewniając coraz wydajniejszą i lepszą jakościowo produkcję, a linie pakujące są stale usprawniane i modernizowane. Automatycy nie narzekają na nudę – mają wciąż ręce pełne roboty.

Linie pakujące składają się z kilku stanowisk, na których produkty są wsypywane, wlewane, układane – w zależności od typu produktu i jego stanu skupienia. Na przykładzie linii do butelkowania, proces zachodzi mniej więcej w ten sposób:

– stanowisko numer 1: butelki zostają napełnione,

– stanowisko numer 2: butelki zostają opatrzone kapslem,

– stanowisko numer 3: maszyna nakleja na butelki etykiety,

– stanowisko numer 4: butelki są zamykane w tekturowych opakowaniach,

– stanowisko numer 5: kartony lub ofoliowane kartony zostają umieszczone na zbiorczych paletach (a później trafiają do magazynów).

Następujące po sobie stanowiska, w które wyposażone są linie pakujące, są ze sobą połączone tak zwanymi przenośnikami. Przenośnik to element, od którego zależy szybkość pakowania produktów i ich jakość.

Przenośniki transportują produkt na większe odległości, natomiast do przenoszenia towarów na krótkie dystanse kiedyś wykorzystywano wyłącznie ludzi. Jednak w przemyśle opakowaniowym czynnik ludzki coraz częściej zostaje zastąpiony robotami. Dzieje się tak, ponieważ maszyny są z reguły szybsze i bardzo precyzyjne, dzięki temu wykonywanie żmudnych i powtarzających się czynności odbywa się ze stałą starannością, a zwiększenie ilości pakowanego towaru nie musi iść w parze ze spadkiem jakości; poza tym maszyny nie potrzebują przerw, nie obchodzą świąt i nie jeżdżą na urlopy – w związku z czym mogą działać 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Roboty, w które wyposażone są linie pakujące nie mają problemu z podnoszeniem dużych ciężarów i nie trzeba im zapewniać ubezpieczenia od wypadków przy pracy; zakup maszyn, mimo ich dużych kosztów, w końcowym rozrachunku bardzo się opłaca, ponieważ wszelkie koszty zwracają się po niewielkim czasie. Dlatego też powstaje wiele firm specjalizujących się w obsłudze przemysłu w zakresie maszyn pakujących, jak np. wielkopolski Alima – Pack. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że od szczelności, estetyczności i ogólnej jakości pakowania ich produktów zależy powodzenie firmy na rynku. A już szczególnie, jeżeli chodzi o przemysł spożywczy. Klient na zawsze zrazi się do produktu, który okazał się nieszczelny i opanowany przez mole spożywcze; zwykle zapewne wybierze ten produkt, który będzie mu się zwyczajnie podobał – dlatego ładny wygląd opakowania też wpływa na jego popularność.

Standardy życia w wielu krajach napędzają popyt na produkty paczkowane; wystarczy przyjrzeć się produktom w supermarkecie; większość produktów spożywczych i wszelkie kosmetyki są dostępne w opakowaniach różniących się kształtem, wyglądem, rozmiarem; dlatego też popyt na maszyny pakujące stale rośnie, a linie pakujące są z dnia na dzień modernizowane i dzięki temu coraz szybsze i efektywniejsze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *