Owalne wkłady kominowe

Owalne wkłady kominowe. Gdzie i kiedy się sprawdzają?

Średnica komina powinna być an tyle duża, żeby odpowiadała wymogom producenta kotła. Zdarza się jednak, że komin ma przekrój prostokątny, a nie kwadratowy. W takiej sytuacji zmieszczenie w nim wkładu kominowego niezbędnego przy modernizacji kotła centralnego ogrzewania czy zapobieganiu nieszczelnościom może okazać się niemożliwe. Rozwiązaniem będzie wykorzystanie wkładu owalnego, który idealnie wpasuje się w prostokątny przewód kominowy.

Znaczenie właściwego doboru wkładu kominowego

Wkład kominowy powinien umożliwiać sprawne odprowadzanie spalin powstających w wyniku spalania opału w kotle, kominku lub piecu. Żeby było to możliwe, wkład musi mieć odpowiednie parametry użytkowe, które gwarantują prawidłowy poziom przepływu spalin. Liczy się tu zarówno przebieg przewodu kominowego, który powinien być prosty i skierowany pionowo ku górze, jak i jego wewnętrzna powierzchnia. Gładkie ścianki nie powodują żadnych oporów przepływu, nie wywołują zawirowań. Są też łatwe do oczyszczenia i mniej podatne na uszkodzenia. Wśród ważnych parametrów wkładu kominowego jest również jego średnica – tłumaczy specjalista z firmy Tanie Kominy, dostawcy systemów kominowych i wkładów kominkowych.

Wymagana średnica przewodu kominowego jest zawsze ustalana przez producenta konkretnego urządzenia grzewczego. Tylko wkład o podanym przekroju jest w stanie zapewnić dobry przepływ spalin oraz odpowiedni ciąg kominowy. W przypadku zbyt małej średnicy spaliny nie będą mogły się swobodnie wydostawać z czopucha kotła lub pieca i pojawi się ryzyko ich cofania się do środka. Podobna sytuacja będzie miała miejsce, gdy średnica okaże się zbyt duża. Pojawią się wówczas problemy z ciągiem i dym nie będzie się mógł swobodnie przemieszczać ku górze.

Montaż owalnego wkładu kominowego

Instalacja nowego wkładu kominowego jest niezbędna w sytuacji, gdy wnętrze komina jest mocno zanieczyszczone, komin jest nieszczelny lub jego wewnętrzna powierzchnia jest uszkodzona, a nierówności blokują swobodny przepływ powietrza. Wkład będzie potrzebny również wówczas, gdy użytkownik decyduje się na wymianę kotła lub pieca na bardziej nowoczesny. Jeśli model, który ma być zamontowany, będzie odzyskiwał dużą ilość energii ze spalin i w ten sposób je wychładzał, wkład może być konieczny do ochrony powierzchni komina przed działaniem kondensatu.

W przypadku, gdy istniejący komin jest mocno zwężony za sprawą różnych uszkodzeń lub jest prostokątny, a jeden z jego wymiarów jest mniejszy niż wymagany przez dokumentację kotła, jedynym wyjściem może być instalacja owalnego wkładu kominowego. Dzięki temu zabiegowi pojawia się możliwość wykorzystania dostępnego w przewodzie kominowym miejsca, a zarazem dopasowania światła wkładu do wymagań producenta kotła.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *