schody

Jakie oświetlenie schodów wybrać?

Jak ważne jest oświetlenie schodów? Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? W jaki sposób zamontować tego rodzaju światła? O czym warto pamiętać? Poniżej znajdziecie kilka istotnych wskazówek na ten temat.

Oświetlanie schodów to bardzo istotny element zarówno z punktu widzenia aranżacji wnętrz, jak i bezpieczeństwa domowników. Coraz częściej możemy spotkać się z tego rodzaju rozwiązaniem, szczególnie w nowoczesnych domach. Światło możemy być umieszczone bezpośrednio w schodach lub obok nich. Istnieje wiele ciekawych pomysłów i każdy z pewnością odnajdzie coś dla siebie. Pamiętajmy jednak, że oświetlenie schodów powinno być odpowiednio zaplanowane i przemyślane.

Planowanie oświetlenia schodów powinno być rozpoczęte jak najwcześniej. Ważna jest odpowiednia instalacja elektryczna, która pozwoli nam na tego rodzaju rozwiązanie. Już na tym etapie musimy wiedzieć na jaki rodzaj lamp chcemy się zdecydować. Czy będzie to oświetlenie umieszczone w schodach, w ścianie czy może nad schodami. Istotne również będą rodzaje źródeł światła.

Jaki rodzaj świateł wybrać?

Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest zastosowanie żarówek halogenowych do oświetlania schodów. Są one przede wszystkim energooszczędne, trwałe i nieco tańsze niż żarówki LED. Warto jednak wiedzieć, że drugi rodzaj oświetlenia jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Przede wszystkim diody LED posiadają bardzo długi czas użytkowania. Poza tym nie nagrzewają się tak jak halogeny, dlatego umieszczanie ich w oprawach schodów jest bardziej bezpieczne. Dobrym rozwiązaniem są również taśmy LED, które mogą być montowane pod stopniami, co daje bardzo ciekawy i oryginalny efekt.

Na jakie oświetlenie możemy się zdecydować?

Bardzo częstym typem oświetlania schodów jest umieszczenie lamp na suficie, tak jak plafony sufitowe, lub na ściankach klatki schodowej. Możemy zdecydować się na kilka mniejszych punktów oświetleniowych lub jeden większy kinkiet. Wszytko zależy od rodzaju oraz długości schodów. Warto pamiętać o tym, by lampy były zamontowane na tyle wysoko, by nie oślepiały osób korzystających ze schodów. Dobrym rozwiązaniem będą kinkiety, które będą rzucały światło zarówno na sufit, jak i schody.

Innym rozwiązaniem możemy być punktowe oświetlenie schodów. Oprawy świetlne mogą być zamontowane w stopniach schodów lub tuż nad nimi w ścianie. Pamiętajmy, by lampki skierowane były w taki sposób, by nie oślepiały osób korzystających ze schodów. Światło powinno być delikatne i rozproszone. Najlepszym rozwiązaniem będą żarówki LED, które nie nagrzewają się i pobierają znacznie mniej prądu niż np. tzw. halogeny.

W ostatnim czasie bardzo popularne stają się również taśmy LED lub światłowody, które umieszczane są bezpośrednio na stopniach schodów. Daje to bardzo oryginalny i ciekawy efekt. Sposób montażu nie jest zbyt skomplikowany. Poza tym oba źródła światła są energooszczędne i posiadają bardzo długi czas użytkowania, przez co praktycznie nie wymagają wymiany. Wybierając ten rodzaj oświetlenia powinniśmy zadbać o to, by paski były dokładnie umieszczone pod stopniami, tak by całość wyglądała estetycznie.