białaczka

Ostra białaczka limfoblastyczna – diagnostyka

ALL (acute lymphoblastic leukemia), czyli ostra białaczka limfoblastyczna to nowotwór układu krwiotwórczego o bardzo gwałtownym przebiegu. Ten rodzaj białaczki dotyka głównie dzieci i młodzież (w szczególności 2 – 10 lat). Dowiedz się więcej na jej temat.

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL)
W jaki sposób powstanie ostra białaczka limfoblastyczna? Odpowiedzialne za nią są niedojrzałe formy leukocytów, które znajdują się kościach (dokładnie w jamach szpikowych) – poprzez mutacje komórki przestają dojrzewać. Następuje wzrost zdeformowanych (patologicznych) komórek, które są niedojrzałe (nie posiadają prawidłowych funkcji), ponadto rozrastają się w sposób gwałtowny i niekontrolowany. Przez co „miejsce” w szpiku kostnym zajmuje (klon), który nie produkuje odpowiedniej liczby prawidłowych krwinek. Skutkiem są komórki białaczkowe, które dostają się do krwi (przeszkadzając zdrowym komórkom w krwiobiegu), następnie „przechodząc” do innych narządów (w ekstremalnych sytuacjach do ośrodkowego układu nerwowego). Oczywiście można wyróżnić wiele rodzajów (różnego rodzaju mutacji), które różnią się przebiegiem oraz odpornością na leczenie. Jakie objawy mogą się pojawić u pacjenta (ostra białaczka limfoblastyczna)? Białaczka objawy u dzieci:
– permanentne uczucie zmęczenia
– duża podatność na różnego rodzaju infekcje
– ogólne osłabienie
– bóle stawowo-kostne
– może dochodzić do krwotoków (z nosa, dziąseł, błon śluzowych)
– powiększenie węzłów chłonnych
– stany podgorączkowe
– anemia
Białaczka objawy u dzieci (warto obserwować swoje pociechy, ponieważ jest to najczęściej występująca odmiana białaczki u dzieci w wieku od 2 do 10 lat).

Badanie krwi (białaczka rozmaz krwi)
Pierwszy badanie, które należy przeprowadzić w przypadku jakichkolwiek podejrzeń jest badanie morfologiczne krwi (wykluczenie obecności zmian nowotworowych). Co może świadczyć o białaczce? Nadmierna ilość białych krwinek oraz zmniejszona liczba erytrocytów, trombocytów, ale i leukocytów. Jeśli podczas morfologii wyjdą jakieś sygnały ostrzegawcze należy wykonać rozmaz mikroskopowy krwi (białaczka rozmaz krwi), który wykaże ewentualną obecność komórek blastycznych. W przypadki nowotworu układu krwiotwórczego (ostra białaczka limfoblastyczna) należy wykonać także badanie szpiku kostnego. Więcej informacji na temat nowotworów układu krwiotwórczego (ostra białaczka limfoblastyczna) oraz szczegóły jak możesz pomóc zostając potencjalnym Dawcą komórek macierzystych znajdziesz na stronie DKMS https://www.dkms.pl/pl.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *