Opony – bez nich auto nie pojedzie

Mało kto uświadamia sobie na co dzień, jak ważną częścią samochodu są opony. Z uwagi na rolę jaką pełnią, bardzo istotna jest ich konserwacja i odpowiednie użytkowanie. Co ciekawe, mają one bardzo interesującą i bogatą historię, sięgającą I połowy XIX wieku.

Historia opon

Można powiedzieć, że historia opon rozpoczyna się w roku 1839. Wówczas Amerykanin – Charles Goodyear – odkrył nie tylko proces produkcji gumy, ale także został pionierem w dziedzinie wulkanizacji. W roku 1846 Szkot, Robert William Thompson, opatentował oponę pneumatyczną, dętkową. Warto wiedzieć, że zrobił to jako pierwszy człowiek na świecie, choć powszechnie przyjmuje się, że uczynił to jego rodak, John Boyd Dunlop, ponad 40 lat później. W roku 1891 z kolei Edouard Michelin wynalazł rozbieralną oponę pneumatyczną. Z czasem do użytku weszły opony wysokociśnieniowe i niskociśnieniowe, zaś niemal tuż po zakończeniu II wojny światowej pojawiły się pierwsze na świecie opony radialne.

Budowa opony

Z czego tak naprawdę składa się przeciętna opona? Otóż jej podstawowymi składnikami są: bieżnik – który ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią po jakiej porusza się pojazd, osnowa – składająca się z kilku warstw kordu, opasanie – które ma za zadanie usztywnianie czoła opony oraz stopka, stykająca się z obręczą.

Naturalnie należy pamiętać o tym, że opony mają różne oznaczenia. Na każdej z nich, oprócz daty produkcji, wybita jest także jej szerokość podana w milimetrach (przykładowo 185), profil opony, który oznaczony jest np. jako 70, a także średnica osadzenia. Ona również informuje nas o średnicy obręczy i przykładowo może mieć np. numer 14. Oprócz tego możemy na oponie znaleźć literki, jak R (opona radialna), T (indeks prędkości dopuszczalnej), a także indeks nośności (np. 84).

Wulkanizacja – na czym polega?

Wulkanizacja jest procesem, dzięki któremu nie tylko można produkować opony, ale również poddawać je renowacji. Obecnie można wyróżnić dwa rodzaje naprawy opon – na zimno (chemicznie) i na ciepło. Pierwsza z tych metod pozwala w dość skuteczny sposób usunąć punktowe uszkodzenia znajdujące się na oponie. Drugi sposób zaś jest nieco bardziej skomplikowany, ale dzięki niemu można pozbyć się wad, których nie jesteśmy w stanie wyeliminować przy pomocy naprawy chemicznej – takich jak np. boczne uszkodzenie opony.

Popularność wulkanizacji

Wulkanizacja jest to proces dość popularny. Możemy się o tym przekonać chociażby przejeżdżając przez miasta lub wsie, gdzie zawsze znajdziemy punkty, których pracownicy zajmują się takimi usługami. Jednym z takich serwisów, jest znajdujący się w Legnicy zakład, na który dokładniejsze namiary znajdziemy na stronie wulkanizacjalegnica.pl.

Naprawa opon w Legnicy? Wulkanizacjalegnica.pl – zaufaj sprawdzonym specjalistom

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *