Opakowania po lekach

Opakowania po niebezpiecznych produktach

Opakowania to temat obejmujący niemal 95% wszelkich produktów dostępnych w sklepach. Dotyczą one również leków, ropy czy innych niebezpiecznych związków chemicznych. Jak pakować takie rzeczy i co robić, gdy dojdzie do przedostania się ich do środowiska?

Toksyczny problem – ropa

Gdy ropa wycieka do środowiska naturalnego, możemy mówić o prawdziwej katastrofie ekologicznej. Czarna, kleista maź może sprowadzić zagładę na żyjące w wodzie organizmy. Jedną z największych katastrof był wyciek ropy do Zatoki Gwinejskiej. Plama, jaka pojawiła się na wodzie, miała wielkość Portugalii. Ciężko wyobrazić sobie zniszczenia, które z sobą przyniosła, ale dzięki temu można sobie uzmysłowić, jak ważne są opakowania na substancje niebezpieczne.

Żeby przechowywać ropę, należy przede wszystkim unikać plastiku. Umieszczanie jej w takich pojemnikach jest niedopuszczalne. Plastik powoduje bowiem elektryzowanie się plastiku. W praktyce oznacza to, że może wytworzyć się iskra, która zapali paliwo, prowadząc tym samym do eksplozji.

Opakowania po lekach

Czy opakowania (z ang. versandkartons) po lekach są niebezpieczne w tym samym stopniu, co substancje chemiczne w nich zwarte? Owszem, zwłaszcza jeżeli odrobina tej substancji nadal pozostała w pudełku, czy buteleczce. Czasem można przeoczyć proszek z tabletki lub nie wypłukać butelki po syropie. Wyrzucenie takiego odpadu może doprowadzić do zatrucia gleby czy wody. Dlatego bardzo ważne jest, żeby takie śmieci trafiały do specjalnych pojemników.

Odpowiednia segregacja leków jest szczególnie ważna, gdy chcesz wyrzucić np. przeterminowane tabletki. Spuszczanie ich w zlewie czy toalecie to bardzo zły pomysł. Szkodliwie substancje z powodzeniem mogą dostać się wtedy do wody. Zamiast truć środowisko, naprawdę warto korzystać z pojemników na leki, które z powodzeniem znajdziesz w aptekach. Takie odpady trafią do koncernów farmaceutycznych, które przetworzą tabletki tak, że będą one biodegradalne.

Niszczycielskie aerozole

Aerozole są niepozorne, lecz skrywają w sobie szkodliwie związki chemiczne, i same w sobie mogą stanowić zagrożenie. Ich odpowiednia segregacja jest bardzo ważna. Należy wrzucać je do pojemników na metal lub do plastiku. Ale dlaczego aerozol jest taki groźny?

Jeżeli trafi on np. do lasu, a temperatura powietrza będzie aktualnie bardzo wysoka, może dojść do zapłonu. W konsekwencji dojdzie do pożaru lasu. Oprócz tego pojemnik może się rozszczelnić, a toksyczne substancje przedostaną się wówczas do gleby. Właśnie dlatego, warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu aerozolu, nawet gdy ma trafić do śmieci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *