Jak odnowić stare meble?

Bywa tak, że otrzymujemy niespodziewany spadek po dziadkach i stajemy się właścicielami domku wraz z umeblowaniem, które nie jest już pierwszej młodości… Czy istnieje sposób na to, by odrestaurować je tak, by zdobiły wnętrze i służyły przez kolejne lata?

Drugie życie drewnianych mebli
Meble drewniane są częstym elementem wystroju wnętrz, stanowią nie tylko ozdobę mieszkania, ale pełnią także funkcję użytkową. Drewno ma jednak to do siebie, że wraz z upływem czasu niszczeje i traci atrakcyjny wygląd. Jak sobie poradzić z tym stanem rzeczy?

  • Łatwym sposobem na odnowienie drewnianych mebli jest ich lakierowanie. Nałożony na powierzchnie mebla lakier tworzy na nim ochronną powłokę, która chroni przed uszkodzeniami, traceniem koloru, a także nadaje elegancki połysk. By osiągnąć dobry efekt, należy nanieść trzy warstwy lakieru na mebel.
  • Bardziej naturalną metodą na odnowienie mebli jest użycie do tego olejów oraz wosku. Substancje te zawierają o wiele mniej szkodliwych substancji niż lakier i są bezpieczniejsze dla zdrowia. Woskowanie oraz olejowanie mebli należy powtarzać regularnie, ponieważ nie jest to metoda, która daje efekty długotrwałe. Można jednak nadać meblom lekki połysk oraz pogłębić kolor drewna, chroniąc jednocześnie przed pochłanianiem wody oraz zabrudzeniami. Mogą przy tym uwypuklać wszelkie nierówności powierzchni.
  • Jeśli meble, które chcesz odnowić, są w nieco gorszym stanie, zanim przystąpisz do nakładania warstwy ochronnej może być niezbędne usunięcie warstw poprzednich, w tym resztek farby. Wykonasz to za pomocą papieru ściernego bądź szlifierki. Jeśli znajdziesz ubytki i dziury, wypełnij je masą szpachlową, a następnie wyrównaj i poczekaj, aż wyschnie. Teraz możesz nałożyć lakier lub, jeśli masz chęć na większą metamorfozę, pokryć przedmiot farbą, która stworzy tło dla okleiny. Po wyschnięciu farby, wyszlifuj papierem ściernym miejsce, w którym chcesz umieścić okleinę, a następnie pokryj ją kolejną warstwą farby. Po wyschnięciu powtórz cały proces – docelowo potrzebne są trzy warstwy farby. Teraz pozostaje już tylko przykleić okleinę. Możesz zamiast okleiny wykorzystać szablony lub przygotować wzory do naklejenia na powierzchnię mebla samemu. Wszystko zależy od twojej kreatywności.

Czy zawsze warto?

Odnawianie starych mebli może przynieść wiele frajdy, jednak nie zawsze jest proste czy warte naszego czasu i środków. W wielu przypadkach krzesła czy stoły są na tyle zużyte, że nawet ich renowacja nie przywróci ich do stanu świetności sprzed lat. Nie bez znaczenia jest także fakt, że odnawianie mebli wymaga nakładu czasu oraz umiejętności manualnych. W takim wypadku warto rozważyć zakup nowych mebli, a jeśli zależy nam na idealnym dopasowaniu do mieszkania, dobrym rozwiązaniem będą meble wykonywane na wymiar (dostępne np.tu http://www.szafynawymiar.waw.pl/) W obecnych czasach nie jest to ekstrawagancja, a duża wygoda, szczególnie gdy zależy nam na jak najlepszym zagospodarowaniu wolnej przestrzeni.