odbiór śmieci niebezpiecznych

Odbiór odpadów niebezpiecznych – dlaczego musisz o to zadbać?

Kiedy słyszymy o odpadach niebezpiecznych, większość z nas ma przed oczami odpady medyczne, przepracowany olej, chemikalia. Natomiast nie zdajemy sobie sprawy z tego, że posiadamy w domu przedmioty, które po zepsuciu stają się odpadami niebezpiecznymi, a naszym obowiązkiem jest pozbywanie się ich w należyty sposób. Czyli jak?

Co kwalifikuje się do śmieci niebezpiecznych?

Poza wspomnianymi już chemikaliami i odpadami medycznymi, których raczej nie znajdziemy we własnym domu, do odpadów zalicza się także elektronika. Popsute telewizory, pralki, lodówki, telefony komórkowe, mikrofalówki, kuchenki. Wszystko to nie powinno znaleźć się na śmietniku pod domem czy w osiedlowym kontenerze. Każdy ze sprzętów elektronicznych, które obecnie można kupić i które już każdy z nas ma w swoim domu, znajdują się elementy, które nie podlegają recyklingowi. Nie da się ich zakwalifikować ani jako szkła, ani jako plastiku, ani metalu. Dlatego nie da się ich po prostu wrzucić do śmietnika. Ponadto często można zauważyć wystawione sprzęty, nawet takiej działające, w okolicach śmietników, które właściciel zostawił z nadzieją, że znajdzie się ktoś, kto zechce je rozłożyć na części i po prostu sprzedać, bądź zabrać do siebie. Jest to absolutnie niezgodne z prawem. Zużyte sprzęty AGD są szkodliwe dla środowiska.

Jak zamówić odbiór śmieci niebezpiecznych?

Wydaje się, że odbiór śmieci niebezpiecznych, jest kosztowny i będzie z tym „dużo zachodu”. Nic bardziej mylnego. Umowy podpisywane z firmą wywożącą śmieci nie dotyczą tego typu działań, dlatego należy poszukać na własną rękę. W dobie internetu zajmuje to dosłownie kilka chwil. Firma, która ma w swojej ofercie usługi odbioru odpadów niebezpiecznych, przygotowuje dla nas umowę, która określa termin odbioru, warunki odbioru i cenę usługi. Nie są to duże koszty, a zależą głównie od naszego miejsca zamieszkania, czy konkretniej od odległości, jaką firma musi pokonać ze swej siedziby do naszego domu, a następnie do punktu, gdzie oddaje sprzęt. Umowa jest zabezpieczeniem obu stron, że usługa będzie wykonana w terminie, a sprzęt trafi do odpowiedniego miejsca składowego. Odbiór odpadów niebezpiecznych często jest także organizowany w ramach propagowania ochrony środowiska. Firmy prywatne ogłaszają się, że w danym terminie będą odbierać śmieci i można przetransportować je w dane miejsce. Wtedy usługa taka jest zupełnie darmowa. Taka forma jest nie tylko obowiązkiem regulowanym prawnie, ale także promowana przez organizacje ekologiczne.