ocieplić nieużytkowe poddasze

Jak ocieplić nieużytkowe poddasze?

Ocieplenie stropu drewnianego jest świetnym rozwiązaniem w przypadku domów, w których poddasze pozostaje przestrzenią nieużytkową. Aby jednak spełniało ono swoją funkcję w stu procentach konieczne jest prawidłowe wykonanie projektu izolacji i jego realizacja. Na co zwrócić uwagę?

Jak prawidłowo ocieplić strop drewniany przy poddaszu nieużytkowym?

Jak dowiadujemy się ze strony internetowej Knauf Insulation, ocieplanie stropu drewnianego przy poddaszu nieużytkowym to niezwykle popularne rozwiązanie. Zadaniem warstwy termoizolacji jest w tym przypadku przede wszystkim ochrona przed utratą ciepła ze znajdujących się poniżej tej przegrody pomieszczeń. Dlaczego jednak nie wybrać po prostu izolacji dachu?

Izolacja dachu nad poddaszem nieużytkowym

Rozwiązanie polegające na zaizolowaniu połaci dachu jest standardem, gdy chcesz, by Twoje poddasze pozostało powierzchnią użytkową. W przeciwnym przypadku jest ono jednak całkowicie nieopłacalne. Ułożenie materiałów izolacyjnych na połaciach dachu jest bowiem znacznie trudniejsze i pociąga za sobą o wiele wyższe koszty – nie tylko te związane z robocizną, lecz również wynikające z konieczności utrzymania stałego ogrzewania całego poddasza. Wiele z dostępnych na rynku materiałów izolacyjnych nadających się do ułożenia na połaciach dachu charakteryzuje się również nieznacznie gorszymi parametrami, jeśli chodzi o przenikanie ciepła, co może w znaczący sposób wpływać na wysokość rachunków za energię niezbędną do ogrzania całego budynku. Jeżeli więc z przestrzeni strychu planujesz korzystać tylko sporadycznie lub nie zamierzasz z niej korzystać wcale, nie warto inwestować w droższe rozwiązanie. W takiej sytuacji idealnym pomysłem będzie bowiem po prostu izolacja stropu.

Jak uniknąć mostków cieplnych?

Istnieje kilka zasad, które pozwolą Ci uniknąć powstania mostków cieplnych, czyli miejsc, którymi z powodu niewłaściwego ułożenia warstw izolacji ciepło może wydostawać się na zewnątrz. Pierwszą z nich jest dokładne ułożenie materiałów izolacyjnych pomiędzy belkami konstrukcyjnymi – także w miejscach, w których łączą się one z krokwiami. Zarówno belki, jak i płyty styropianu czy wełny mineralnej mają zwykle około 20 cm, dlatego warstwa izolacji wpasowuje się idealnie w przestrzenie pomiędzy elementami konstrukcji. Drugim krokiem jest ułożenie drugiej warstwy izolacji, która przykryje belki od góry.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *