obrusy bawełniane

Jaki obrus na stół wybrać?

W czasach, kiedy stoły wyrabiano z cennego drewna, a mebel miał przetrwać nie 5 czy 10 lat, ale stać w domu przez całe pokolenia, obrus chronił jego delikatną powierzchnię przed zniszczeniem.

Kunsztownie wykonane, ręcznie dekorowane obrusy były tak cenne, że przekazywano je nawet w posagu. Dzisiaj każdy może mieć dowolną liczbę obrusów, bo to niezbędny dodatek w każdym eleganckim domu. Chroni stół, ale także dodaje wnętrzu ciepła i uroczystej atmosfery.

Zakupy z miarką w ręku, czyli rozmiar obrusu

Tak jak i stołów, tak obrusów jest wiele. Podczas kupowania obrusu kierować się należy między innymi jego wielkością oraz kształtem. Kiedy w domu mamy stół kwadratowy lub prostokątny, należy sprawdzić, jaką ma on szerokość i długość. W przypadku stołu okrągłego – jaką średnicę. Żeby obrus dobrze leżał na stole, nie przeszkadzał w spożywaniu posiłków, ale też optymalnie zakrywał blat, powinien zwisać 20-25 cm z brzegu blatu. To idealna zasada, która sprawdza się w kuchni, jadalni czy salonie.

Kiedy więc kupujemy obrus, sprawdźmy, czy jego długość, szerokość lub średnica są większe o około 50 cm. W przypadku ławy w salonie, przy której zwykle pija się tylko kawę, świetnie sprawdzają się bieżniki, czyli wąskie obrusy układane na środku stołu. Te również dostępne są w wielu rozmiarach, jednak tradycyjne mają 50 × 100 cm lub 60 × 120 cm. Bieżnik powinien zwisać na dłuższych końcach stołu. Tutaj także przyjmuje się, że dodać należy ok. 25 cm z każdej strony. Jeśli stolik jest naprawdę niewielki, to aby nie zaburzyć proporcji, obrus także może być nieco mniejszy. Dodajmy w takim przypadku 40 cm do wymiaru stołu, gdy poszukujemy odpowiedniego nakrycia.

Najmodniejsze kolory i wzory obrusów

Kolorów obrusów jest tyle, ile stołów, a moda na kolory i wzory zmienia się z czasem. Nigdy jednak z mody nie wyszedł i nie wyjdzie obrus biały. Pasuje on do najważniejszych rodzinnych uroczystości i do podania świątecznego obiadu. Najważniejsze, by był zawsze nieskazitelnie czysty.
Modne także zawsze są gładkie obrusy beżowe, écru, obrusy pastelowe. Nie oznacza to, że nie można skusić się na ognistą czerwień, głęboką czerń czy błękit. Niezwykle ważny jednak jest umiar. Kiedy obrus ozdobiony jest obwódką, tkanina powinna być gładka.

Najlepiej wybierać obrusy, których dekor skupia się na jednym elemencie: albo ozdobne zakończenie, albo ciekawa struktura lub przyciągający wzrok wzór tkaniny, nigdy wszystko jednocześnie Przesadny miszmasz nie będzie wyglądał dobrze na żadnym stole. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie pozwolić na obrus z ciekawym, czasami zabawnym nadrukiem. Wesołe wzory świetnie wyglądają na stole codziennym, podczas pikniku czy przyjęcia na tarasie.

Tkaniny, z których produkowane są obrusy

Tkanina, z jakiej wyprodukowano obrus, powinna być elegancka, ale także praktyczna, czyli trwała, niegniotąca się i odporna na zabrudzenia. Producenci do szycia obrusów używają tkanin naturalnych, sztucznych i syntetycznych. Do tkanin naturalnych należą len, bawełna, jedwab oraz wszelkie mieszanki lnu z bawełną czy lnu z jedwabiem. Len uważany jest za niezwykle wytrzymały, odporny na zabrudzenia, zawsze ma ciekawą strukturę i co ciekawe, im częściej jest prany, tym ładniej wygląda i staje się bardziej miękki. Żeby jednak obrus lniany się nie gniótł, do tkaniny dodaje się włókien poliestrowych.

Z kolei obrusy bawełniane świetnie znoszą pranie w wysokich temperaturach i nie gniotą się. Po praniu niestety długo schną. Osoby ceniące delikatność i zwiewność, wybierają obrusy z jedwabiu. To szlachetna i kosztowna tkanina, ale jest niezwykle wytrzymała i nie gniecie się. Obrusy z tkanin naturalnych są eleganckie, przyjemne w dotyku i zawsze stanowią dekorację wnętrza.
Na wiele stołów trafiają obrusy z wiskozy. Tkanina ta wykonana jest włókien celulozowych i z wyglądu przypomina jedwab. Szybko się gniecie, nie jest wytrzymała na częste pranie, ale odporna na zabrudzenia. Jeśli spodobał nam się obrus wiskozowy, można go używać na co dzień: w jadalni czy kuchni.

Najmniej eleganckimi tkaninami są te produkowane chemicznie: poliester i poliamid, są jednak wytrzymałe i odporne na plamy. Takie obrusy dobrze sprawdzą się na działce albo na tarasie. W salonie i jadalni lepiej rozkładać obrusy lniane, bawełniane i inne wykonane z tkanin naturalnych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *