kursy walut

Jak obliczyć wartość wymiany pieniędzy w kantorze?

Kiedy wybieramy się na wakacje za granicą musimy wziąć ze sobą odpowiednią kwotę obcej waluty obowiązującej w danym kraju. Zanim jednak wymienimy pieniądze w kantorze warto poznać kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam lepiej zrozumieć system wymiany pieniędzy oraz uniknąć niespodzianek. W jaki sposób obliczyć wartość wymiany i o czym warto wiedzieć?

Obliczanie wartości wymienionych w kantorze pieniędzy może wydawać się skomplikowane. Jednak dzięki poznaniu pewnych pojęć i reguł, którymi rządzą się kursy walut, stanie się to łatwiejsze.

Zanim wymienimy pieniądze w kantorze

Na początku warto poznań kilka kwestii związanych z wymianą walut. W każdym kantorze znajdziemy informacje dotyczące aktualnego kursu walut. Zazwyczaj są to trzy kolumny. W pierwszej znajduje się nazwa i symbol waluty, następnie cena kupna, a na końcu cena sprzedaży. Jeśli chcemy wymienić złotówki na obcą walutę interesuje nas ostatnia kolumna – ponieważ to kantor sprzedaje nam walutę. Zazwyczaj cena ta jest wyższa od ceny kupna, więc możemy po prostu zapamiętać, że w przypadku wymiany złotówek na obcą walutę będzie nas interesowała wyższa kwota.

Analogicznie, jeśli mamy obcą walutę, którą chcemy wymienić na złotówki, interesuje nas cena kupna, ponieważ wówczas to kantor kupuje od nas pieniądze.

Obliczanie wartości wymiany

Jeśli już wiemy, na którą kwotę z tabeli zwracamy uwagę, możemy przejść do obliczania wartości wymiany. Przykładowo 1 euro kosztuje około 4,20 złotych. Przy zakupie 100 euro zapłacimy 420 zł. Kiedy chcemy kupić tylko 50 euro, koszt jednego euro, czyli 4,20, mnożymy razy 50. Za 50 euro zapłacimy 210 zł.

Możemy również dokonać obliczeń w drugą stronę, czyli sprawdzić ile euro kupimy za jedną złotówkę. Dzielimy wówczas 1 przez wartość waluty, w tym przypadku 4,20. Jedna złotówka będzie miała wartość około 0,23 euro.

Obliczanie prowizji kantoru

W kursach walut ukryta jest także prowizja dla kantoru. Najlepiej wybrać kantor, w którym koszt ten jest jak najniższy. Będziemy mieli wówczas pewność, że nie przepłacimy. Sposób obliczania prowizji jest bardzo prosty. Kurs sprzedaży, czyli kwotę wyższą, dzielimy przez kurs kupna, czyli kwotę niższą. Wynik pokaże nam się jako 1 z miejscami po przecinku.

Przykładowo, w kantorze Cent kurs sprzedaży Euro wynosi 4,28, a kurs kupna 4,26. Jeśli podzielimy pierwszą kwotę przez drugą wyjdzie nam kwota 1,00469. Prowizja w tym przypadku wynosi 0% i jest to chyba najkorzystniejsza oferta, jaką możemy znaleźć. Warto o tym pamiętać, ponieważ standardowa marża kantorów wynosi około 2%. W popularnych wśród turystów miejscach, na przykład na lotniskach, koszt ten może wynieść nawet kilkadziesiąt procent. Jeśli mamy taką możliwość lepiej znaleźć tańszą ofertę.