sklep internetowy

Obecność małej firmy w internecie

W jaki sposób mała firma powinna zaznaczyć swoja obecność w internecie. Co należy zrobić, żeby wyciągnąć z tego jak najwięcej korzyści, konkurując z potentatami? Jest kilka rozwiązań, ale początek zawsze jest taki sam – strona internetowa.

Firma musi się rozwijać, żeby przetrwać na konkurencyjnym rynku. Każdy nowy obszar, w którym firma może zdobywać klientów jest cenny i trzeba go zagospodarować. Takim obszarem jest właśnie internet, a przedsiębiorcy w zasadzie tę szansę dostrzegają. W zasadzie, dlatego, że wielu małych przedsiębiorców nie zna możliwości internetu w zakresie zdobywania klientów. Niewiedza kosztuje ich utratę potencjalnych źródeł zdobywania klientów.

Ponad 90% ludzi w Polsce ma dostęp do internetu, chociaż nie wszyscy z niego korzystają. Około 65% z nich aktywnie korzysta z internetu w poszukiwaniu różnych informacji, a więc również o produktach i usługach. Jeśli nie znajdzie tam informacji o ofercie firmy, to znaczy, że firma traci sporo klientów. A dodajmy do tego segment sprzedaży internetowej, który ciągle rośnie. Firmy mogą z tego skorzystać, zwłaszcza jeśli mają produkty nadające się do internetowej sprzedaży. A wiele firm ma. Nieco trudniej jest sprzedawać usługi, ale tutaj także są możliwości działania. Na przykład rejestracja klientów w salonie spa lub podobne przypadki. Do zaistnienia w internecie potrzebna jest jednak strona internetowa.

Można spotkać opinie, że nie zawsze potrzebna jest strona internetowa, ponieważ do zaistnienia w internecie wystarczą portale social media. W tych portalach, zwłaszcza na Facebooku można prowadzić interakcję z potencjalnymi klientami. Wielu drobnych przedsiębiorców tak robi, ale nie zdają sobie sprawy, jak wiele im umyka. Mają pełen portfel zamówień i nie muszą się o nic martwić. I to wszystko? A rozwój firmy? To mają zapewnione właśnie te firmy, które poszły o krok dalej i zainwestowały w stronę internetową. Może to być nawet prosta strona, ale zawierająca wszystkie potrzebne informacji o firmie i jej ofercie oraz umożliwiać kontakt z klientami. Jak zrobić taka stronę? Najprościej skorzystać z kreatora stron internetowych, koniecznie w ofercie musi mieć hosting i domenę. Dla małych firm to najlepsze wyjście, ponieważ pozwala na skoncentrowanie się na najważniejszym, czyli zawartości strony i kontaktach z klientami. Można również skorzystać z innych rozwiązań, ale nie oferują one takiej wygody. Zwykle wymagają fachowej pomocy z zewnątrz, a to generuje dodatkowe koszty.

Kreatory stron internetowych umożliwiają również założenie niewielkiego sklepu, dobrego na początek działalności. To rozwiązanie, czyli strona i sklep internetowy w jednym, jest najlepsze. Wszystko co dotyczy firmy i jej oferty oraz platforma sprzedażowa jest na jednej domenie. Ułatwia to kolejny etap rozwijania obecności w internecie, czyli reklamę w internecie. Ten etap jest niezbędny, ponieważ w internecie jest taki sam tłok jak w realnym świecie. Dlatego stronę i sklep internetowy trzeba wykonać tak, aby późniejsza promocja w internecie była łatwiejsza (czyli tańsza).