O kawie słów kilka

Ponad połowa dorosłego społeczeństwa nie wyobraża sobie poranka bez wypicia kawy. Nie tylko w Polsce, bo na całym Świecie kawa stała się tak bardzo popularna i lubiana. Czy zastanawialiśmy się jednak, jakie wartości odżywcze kawa ma? Pijemy, bo nam smakuje i daje energię. Spójrzmy więc nieco głębiej i zastanówmy się, co takiego kawa jest nam w stanie zaoferować.

Spożywanie kawy zostało zapoczątkowane w Etiopii w XIII wieku, kiedy to odkryto, że pasące się kozy na pastwiskach spożywające ziarna kawy są bardzo pobudzone i mają dużo więcej energii. I tak ludzie zamieszkujący Etiopię wpadli na pomysł spożywania ziaren kawy. Dopiero później w krajach Arabskich zaczęto przygotowywać ciepły napój z kawą. Bez wątpienia można powiedzieć, że kawa stała się międzynarodowym napojem. Dzisiaj mówi się, że jest to największy nałóg i używka społeczeństwa. Oczywiście z używkami trzeba uważać i zachować w tym zdrowy rozsądek, natomiast kawa ma swoje dobre strony i potrafi zdziałać cuda.

Jest to naukowo udowodnione, że kawa zatrzymuje proces rozwoju choroby Alzheimera w jakimś stopniu. Dodatkowo przeciwdziała w schorzeniach nowotworowych, a nawet w przypadku cukrzycy typu B. Dodatkowo wspomaga układ krążenia, bo przecież picie kawy podnosi ciśnienie. Natomiast tutaj uwaga – osoby mające z natury wysokie ciśnienie nie powinny sięgać po kawę często. Wysokie ciśnienie w połączeniu z kawą może doprowadzić do problemów z sercem. Tak więc kawa z jednej strony ma lecznicze właściwości, a z drugiej – potrafi też zaszkodzić. Więc tak jak we wszystkim, i tutaj umiar będzie złotym środkiem.

Kofeina jest w wielu napojach, między innymi w napojach energetycznych. Mimo to, tego typu napoje nie będą miały takich samych właściwości, jak w przypadku kawy.

Obecnie w kawiarniach mamy mnóstwo rodzajów kaw. Możemy napić się aromatycznej kawy mrożonej z bitą śmietaną, czy też rozpuszczalnej z mlekiem. Bardzo popularną jest również kawa latte, robiona głównie na bazie mleka. To prawda – uwielbiamy kawy, które są smaczne i słodkie. Natomiast bez wątpienia dużo zdrowsze są kawy naturalne, bez zbędnych dodatków takich jak mleko czy cukier. Kawa rozpuszczalna mimo że bardzo smaczna – jest w jakimś stopniu toksyczna. Wypłukuje magnez z organizmu i zawiera związki nie do końca dobrze wpływające na nasz organizm. Końcem końców prawdą jest, że kawa jest jednak „najlepszym” z nałogów, jeśli już jakiś musimy mieć.

Czy jest sprecyzowana ilość kawy, jaką człowiek dorosły powinien przyjmować i „ile” to będzie za dużo? Każdy z nas będzie miał inną tolerancję na kawę i ciężko jest określić ilość która będzie ta optymalną. Bowiem wpływ na to będą miały czynniki takie jak płeć, wzrost, waga, itd. Natomiast przeciętne optymalne spożycie kawy przez dorosłego człowieka oscyluje na poziomie 100-300 mg na dzień, co daje nam 1-2 filiżanki kawy dziennie. Uważa się, że 3 filiżanki kawy to zdecydowanie za dużo, co może prowadzić do zbyt wysokiego ciśnienia i problemów kardiologicznych.

Kawa znalazła wielu zwolenników, przeciwników również. Daje nam energię, lepsze samopoczucie, ma pozytywny wpływ w przypadku niektórych chorób, ale to wciąż używka, z którą należy obchodzić się z umiarem.

Zapraszamy na https://kraina-aromatow.pl – sklep z najlepszą kawą i herbatą w mieście!