O czym musisz pamiętać przed rozpoczęciem treningu?

Tym razem dowiemy się, jak odpowiednio przygotować się do treningu, co to jest przedtreningówka i dlaczego warto ją przyjmować. Wszystko to ma na celu zwiększenie efektywność każdej sesji treningowej. Jeżeli macie odpowiednią motywację do treningu, to z pewnością jest to już swego rodzaju sukces, jednak nie warto robić tego źle! Dlatego przeczytajcie kilka rad odnośnie tego, na co warto zwrócić uwagę – przygotowaliśmy zarówno uniwersalne wskazówki dla początkujących, jak i szereg wytycznych dla osób, które do treningu podchodzą nieco bardziej profesjonalnie.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem treningu?

Niektórzy mawiają, że najważniejszym elementem treningu jest rozgrzewka. Istotnie, zanim przystąpimy do dźwigania ciężaru, biegania, jazdy na rowerze itd. warto podnieść nieco temperaturę ciała i przyzwyczaić nasze mięśnie do wysiłku. Taki etap pozwoli nie tylko zminimalizować ryzyko kontuzji, ale i zwiększyć wydajność treningu. Szczególnie po dłuższej przerwie warto nie tylko solidnie się rozgrzać, ale również rozciągnąć. Trenerzy rekomendują również rolowanie, które zwiększy mobilność podczas treningu.

Suplementacja przedtreningowa – co to jest przedtreningówka?

Osoby z profesjonalnym podejściem do treningu znają wagę zbilansowanej i odpowiedniej diety. Aby zauważyć efekty, nawet najcięższych treningów, musimy dostarczyć do naszego ciała odpowiednich makro- i mikroelementów. Bardzo ważne jest to, co jemy w ciągu dnia, jednak jeśli chodzi już stricte o efektywność treningu, najistotniejszy będzie posiłek, który zjemy bezpośrednio przed sesją treningową. Ten musi być sycący i energetyczny (da siłę do treningu), jednak nie może zbytnio obciążać układu pokarmowego. To właśnie dlatego najlepszym wyborem będzie przedtreningówka, czyli zbilansowany posiłek, który przyjmujemy w postaci szejka, albo bezpośrednio doustnie popijając wodą.

Co jeść przed treningiem?

No dobrze, ale co wchodzi w skład takiej przedtreningówki? To nic innego jak starannie zbilansowana odżywka stosowana głównie przed treningiem siłowym, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby była wykorzystywana również przez innych sportowców. Należy pamiętać jedynie, aby dobrać dawkę odpowiednią do masy ciała, jak i rodzaju treningu. Z przedtreningówek korzystają w głównej mierze sportowcy, którzy nastawieni są na zmaksymalizowanie efektów, a co za tym idzie, ich trening będzie krótki, ale bardzo intensywny. Z tego względu posiłek przed treningiem musi dać kopa i pobudzić mięśnie do pracy. W przedtreningówkach za to odpowiedzialna będzie głównie kofeina oraz kreatyna. Odżywka zawiera także aminokwasy, a te zwiększają wytrzymałość włókien mięśniowych oraz wspomagają pracę organizmu – dzięki temu można trenować często i intensywnie.

Podsumowując, przed treningiem ważna będzie rozgrzewka i rozciąganie, gdyż takie przygotowanie organizmu do wysiłku pozwoli uniknąć kontuzji i podnieść temperaturę mięśni. Warto pamiętać również o posiłku przedtreningowym. Sportowcom, którzy chcą osiągnąć, jak najlepsze wyniki w optymalnym czasie, zaleca się stosowanie specjalnie zbilansowanych odżywek bogatych w składniki odżywcze!