Nowoczesny rower z długą historią

Historia rowerów elektrycznych rozpoczyna się z chwilą wynalezienia zmotoryzowanego roweru, który został zbudowany przez dwóch wynalazców w 1867 i 1886 roku, z wykorzystaniem maszyny parowej i silnika spalinowego. Jeden z pierwszych patentów na rower elektryczny został zaś wydany w 1895 roku i otrzymał go Ogden Bolton Jr. Jak dalej potoczyły się losy jego wynalazku?

Pierwszy rower elektryczny
W 1895 roku Ogden Bolton Jr. opatentował rower elektryczny z silnikiem w piaście. W ten sposób napędzany był pojazd. Natomiast już w dwa lata później Ozeasz W. Libbey wynalazł rower elektryczny z dwoma silnikami i dwoma akumulatorami. Jego pojazd był bardziej zaawansowany, ponieważ na płaskiej drodze działała tylko jedna bateria, a podczas jazdy pod górkę zaczynała działać druga.
W 1898 roku J. Steffens Mathew skonstruował z kolei rower elektryczny obsługiwany przez pas umieszczony na obwodzie koła i wokół silnika. Ten typ napędu nie sprawdził się jednak, a w 1899 roku John Schnepf wprowadził rower z kółkami pasowymi, które spoczywały na górnej powierzchni tylnego koła. A. Wood Jr. w 1969 roku udoskonalił pomysł swojego starszego kolegi i włączył bardziej złożony system tarcia z 4 różnymi silnikami przesuniętymi do przodu koła.
W 1946 roku z kolei Jesse D. Tucker opatentował silnik z wewnętrzną zębatką, zdolnym do wolnobiegu. Rower ten pozwalał korzystać z pedałów w połączeniu z silnikiem elektrycznym lub bez takiego połączenia.
Dzisiejszy rower elektryczny
Warszawa jest jednym z pierwszych miast w skali świata, które umożliwia od czerwca 2017 roku użytkownikom samoobsługowych wypożyczalni rowerów na korzystanie z jednośladów z napędem elektrycznym. Takie rowery cieszą się rosnącą popularnością, ponieważ pozwalają przebyć dłuższą trasę nawet osobom, które nie są zawodowymi cyklistami oraz pokonać każde wzniesienie. Rower elektryczny jest szansą na wspaniałą przygodę dla wszystkich, bez względu na kondycję fizyczną.
Rowery elektryczne w mieście sprawdzają się doskonale, jako pośredni środek transportu pomiędzy pojazdami spalinowymi, a transportem publicznym czy poruszaniem się pieszo. Rower elektryczny w Warszawie umożliwi ominięcie korków w godzinach szczytu i szybsze dotarcie do wyznaczonego celu, bez zadyszki i spoconego ubrania. Rower elektryczny przyda się zawsze wtedy, gdy wybieramy się na dłuższą przejażdżkę, a dopiero budujemy swoją kondycję, albo też chcemy zachęcić do aktywności fizycznej osoby starsze i schorowane.

W każdym z wypadków pomoc znajdziesz w Evbike.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *