leczenia kanałowego

Nowoczesne techniki leczenia kanałowego

Procedury leczenia w gabinecie stomatologicznym diametralnie różnią się od praktyk, które były stosowane kilkanaście lat temu. Jednak wciąż wiele osób odkłada wizytę tak długo, jak to tylko możliwe. Dotyczy to na przykład leczenia kanałowego – zupełnie niepotrzebnie, ponieważ obecnie taki zabieg jest daleki od przykrych doświadczeń związanych z bólem i długim leczeniem. Leczenie kanałowe jest ponadto bardzo często jedynym sposobem, by uratować ząb. Jak więc teraz wygląda leczenie endodontyczne?

Jak przebiega leczenie kanałowe w dzisiejszym, nowoczesnym gabinecie?
Umawiając się na wizytę do dentysty, by poddać się leczeniu kanałowemu, można pozbyć się uszkodzonej miazgi z ​korony​ i korzeni. Jest to pewne podczas tego zabiegu, ponieważ miazgi nie da się już uratować. Jednak zanim stomatolog przystąpi do tej czynności, najpierw usuwa próchnicę, która zaatakowała ząb. Później dentysta ​tworzy dostęp ​do kanałów zęba, by je oczyścić i zdezynfekować. Gdy to już nastąpi, stomatolog przystępuje do wypełniania kanałów odpowiednim materiałem, który zapewni ​perfekcyjną szczelność i w połączeniu z właściwą odbudową zęba zapewni trwały efekt leczenia.

Jeszcze nie tak dawno leczenie kanałowe na tym etapie wiązało się z odczuwaniem bólu u pacjentów, a sam zabieg nie był tak skuteczny, jak można by było się tego spodziewać. Jednak teraz nie stosuje się już tak zwanego zatruwania zęba, czyli dewitalizacji, a w każdym bądź razie w nowoczesnych gabinetach dalszy przebieg wygląda zupełnie inaczej. Mianowicie pacjentowi podaje się określone znieczulenie albo w okolicę tkanki kostnej albo do miazgi. Dzięki temu podczas zabiegu nie odczuwa się najmniejszego bólu, czy dyskomfortu. Jeśli natomiast zdarzy się, że pacjent cierpi na dentofobię, wtedy, jeśli nie ma przeciwwskazań, stomatolog może podać też narkozę.

Czy leczenie kanałowe jest kosztowne?
Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy leczenie endodontyczne należy do droższych, czy do bardziej przystępnych zabiegów dentystycznych pod względem ceny. Tak naprawdę każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Koszt tego leczenia jest najczęściej uzależniony od liczby kanałów w zębie. Z uwagi na to, że jest ich więcej w górnych i dolnych szóstkach lub siódemkach, jeśli to właśnie to uzębienie będzie wymagało leczenia kanałowego, cena będzie wyższa. Natomiast leczenie endodontyczne np. dwójek jest mniej kosztowne, ponieważ mają z reguły mniej kanałów.

Jednak warto mieć świadomość, że zwlekanie z decyzją, by poddać się leczeniu kanałowemu także ma wpływ na koszt. Szczególnie wtedy, gdy dentysta dojdzie do wniosku, że jedynym rozwiązaniem nie jest leczenie kanałowe, a odbudowa na implancie po przeprowadzeniu zabiegu usunięcia zęba.